CZY HIPNOZA MOŻE BYĆ SZKODLIWA? | Instytut Neurolingwistyki
Ile jest warte Twoje szczęście?
15 February 2016
Czym NLP się różni od innych kierunków rozwoju osobistego?
29 February 2016

CZY HIPNOZA MOŻE BYĆ SZKODLIWA?

Ludzie czasem się mnie pytają, czy hipnoza może być szkodliwa. Jak każdym narzędziem, można się nim posługiwać umiejętnie, w sposób przynoszący korzyści, lub w sposób nieudolny. Jedno jest pewne, warto znać język hipnozy by uniknąć najbardziej rażących błędów.

Jeśli nie znasz języka hipnozy, nawet mając najlepsze intencje możesz zaszkodzić rozmówcy dając mu niewłaściwe sugestie lub kierując jego uwagę w nieodpowiednim kierunku.

Widziałem niedawno na Facebooku fragment filmu Luca Besson „AngelA”, w którym anioł pomaga człowiekowi odzyskać miłość do siebie (w NLP jest bardzo podobna procedura zwana „patrzenie na siebie oczami kogoś, kto nas kocha”).

Pod fragmentem filmu został umieszczony komentarz osoby która wrzuciła film do sieci i chyba zajmuje się rozwojem osobistym: “Bo żeby pokochał nas świat, najpierw my musimy pokochać siebie. Jak myślicie? Jak trudne to może być? ”

Czy dostrzegasz pułapkę umieszczoną w tym pytaniu? Zawiera ono ukryte założenie (tzw. presupozycję), że pokochanie siebie jest trudne- pytanie tylko jak bardzo.

Nic dziwnego, że przy tak sformułowanym pytaniu, kierującym uwagę na trudności i wręcz sugerującym, że jest to trudne, większość osób pisała jak trudne jest pokochanie siebie.

Nie sądzę, by intencją osoby zadającej to pytanie było piętrzenie trudności przed osobami chcącymi pokochać siebie. A jednak właśnie taki efekt uzyskała w wyniku nieznajomości języka hipnozy i nieumiejętnego posługiwania się presupozycjami.

Zupełnie inny efekt można uzyskać zadając pytania w rodzaju:

– „Po czym poznasz, że już kochasz siebie?”

– „Jak będziesz myśleć o sobie, gdy już pokochasz siebie?”

– „Co stanie się dla ciebie możliwe, gdy będziesz wiedzieć, że kochasz siebie?”

– „Jaki będzie twój pierwszy mały krok na drodze do pełniejszego pokochania siebie?” itp. (zwróć uwagę, że w ostatnim pytaniu jest zawarta presupozycja, że już w jakimś stopniu kochasz siebie, pytanie “Jakie będzie pierwszy mały krok na drodze do pokochania siebie?” sugerowałoby, że na razie siebie nie kochasz).

Czy rozumiesz już, jak ważne jest precyzyjne posługiwanie się językiem, zwłaszcza przy stawianiu pytań? Pytania służą nie tylko zbieraniu informacji, ich główną funkcją jest sterowanie kierunkiem myślenia rozmówcy. Z tego względu konieczne jest umiejętny dobór zawartych w nich presupozycji.

Jeśli masz już za sobą trening NLP Practitioner  to opisane przeze mnie zagadnienia są Ci już znane i dobrze wiesz jak się posługiwać językiem hipnozy. A jeśli chcesz przejść na jeszcze wyższy poziom w posługiwaniu się językiem, to zapraszam na czwartą edycję Zaawansowanej Hipnozy Konwersacyjnej. Jak zawsze, w tym roku odbędzie się tylko jedno takie szkolenie, więc zarezerwuj sobie czas już teraz.

 

 

//]]>