LECH DĘBSKI W DZIEŃ DOBRY TVN | Instytut Neurolingwistyki Rozwoju Osobistego i Hipnozy
WAŻNE TYLKO DZISIAJ
10 May 2018
MOŻESZ MIEĆ…
15 May 2018

LECH DĘBSKI W DZIEŃ DOBRY TVN

Gdy mówiłem o hipnozie w Dzień Dobry TVN:

https://dziendobry.tvn.pl/…/hipnoza-to-nie-magia-mozna-sie-…

zdążyłem wspomnieć tylko o hipnozie medycznej jako jednym ze sposobów zastosowania hipnozy. Jakie są zatem rodzaje zastosowań hipnozy?

Ze względu na cel i zastosowanie hipnozę można podzielić na 4 główne rodzaje: hipnozę medyczną, hipnozę rozrywkową, hipnoterapię i hipnozę rozwojową.

Hipnoza medyczna jest stosowana przez personel medyczny: lekarzy, dentystów, pielęgniarki, położne itp. Jej głównym celem jest znieczulenie bez użycia środków chemicznych. Parę lat temu księżna Kate urodziła królewskiego potomka pod hipnozą- jest to typowy przykład na medyczne zastosowanie hipnozy. Na Zachodzie w wielu gabinetach dentystycznych pacjenci mają wybór- znieczulenie chemiczne czy hipnotyczne. Poza usuwaniem lub zmniejszaniem bólu hipnozę można też zastosować do zmniejszania obaw pacjenta przed zabiegiem, znoszenia odruchu krztuszenia, zwiększenia komfortu przy dostosowywaniu się do mostków stomatologicznych itd.
Skuteczność hipnozy w zmniejszaniu lub znoszeniu bólu jest dobrze udokumentowana i dziwię się, że tak mało lekarzy w Polsce ją stosuje.

Drugim zastosowaniem hipnozy jest hipnoza rozrywkowa. Istnieją jej trzy główne odmiany:
hipnoza sceniczna, hipnoza uliczna i hipnoza erotyczna. Jej celem jest rozrywka, zadziwienie ludzi niesamowitymi możliwościami umysłu, a przy tym dobra zabawa. W przypadku hipnozy scenicznej hipnotyzer wybiera ochotników, których następnie na scenie hipnotyzuje by zademonstrować rozmaite zjawiska transowe, ku uciesze publiczności oraz samych uczestników. W hipnozie ulicznej hipnotyzer podchodzi do obcych ludzi na ulicy lub w lokalu, oferując im szybki pokaz możliwości hipnozy. A hipnoza erotyczna, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy gry w szachy 😉

Trzecim głównym zastosowaniem hipnozy jest hipnoterapia. Hipnozę można użyć do przeprowadzenia zmian w emocjach, myśleniu lub zachowaniu klienta w połączeniu z innymi metodami psychoterapeutycznymi, albo jako osobną modalność terapeutyczną. Jest znakomitym narzędziem stosowanym w terapii zaburzeń nerwicowych, lęków, pewnych rodzajów depresji etc, rzucaniu palenia, odchudzaniu itp.

Czwartym zastosowaniem hipnozy jest hipnoza rozwojowa, zwana też generatywną. O ile hipnoterapię stosujemy do terapii zaburzeń i dolegliwości, to przy pomocy hipnozy rozwojowej doskonalimy coś, co już umiemy, a chcemy robić jeszcze lepiej. Znajduje ona zastosowanie w sporcie, w edukacji, oraz wszędzie tam, gdzie chcemy udoskonalić swoje umiejętności.

Oczywiście istnieją też inne sposoby użycia hipnozy, na przykład w pracy policji lub biznesie. A jeśli chcesz praktycznie poznać te cztery główne zastosowania hipnozy, zapisz się na Hipnozonę:

 http://nlp.pl/?product=hipnozona

Pozdrawiam serdecznie
Lech Dębski

//]]>