KIM NAPRAWDĘ JESTEŚ? | Instytut Neurolingwistyki Rozwoju Osobistego i Hipnozy
ZDROWIE WEWNĄTRZ
19 June 2018
ZAWSZE MOŻESZ INACZEJ !
20 June 2018

KIM NAPRAWDĘ JESTEŚ?

Jakim człowiekiem naprawdę jesteś?

W pewnym sensie odpowiedź na to pytanie jest prosta. Jesteś takim człowiekiem, jakim myślisz, że jesteś!

Jeśli uważasz się za człowieka odnoszącego sukcesy, twój umysł od razu podsuwa ci przykłady twoich osiągnięć. Jeśli uważasz się za nieudacznika, od razu wyszukuje przykłady twoich porażek, skrzętnie pomijając osiągnięcia.

Działa tu mechanizm znany w psychologii jako „confirmation bias” czyli „błąd potwierdzenia”. Polega on na tym, że nasze umysły wyszukują informacje potwierdzające nasze przekonania, a odrzucają informacje które nie są z nimi zgodne.

Tak więc twoje przekonania stanowią filtr, przez który przepuszczasz swoje wspomnienia, oraz informacje płynące z zewnątrz. Dosłownie nie pamiętasz wydarzeń sprzecznych ze swoimi przekonaniami, albo sam siebie przekonujesz (!) że wtedy musiałeś postąpić inaczej niż się „normalnie” zachowujesz bo „nie byłeś sobą”.

W rzeczywistości masz w swojej bazie wspomnień przykłady swoich sukcesów i porażek, sytuacji w których się bałeś i w których byleś odważny, gdy byłeś aktywny i gdy zachowywałeś się biernie, gdy miałeś przebłyski geniuszu i gdy myślałeś jak skończony idiota, gdy odnosiłeś się do ludzi ze współczuciem i zrozumieniem oraz gdy miałeś ochotę kogoś zamordować.

Niezależnie od tego jaką cechę człowieka zaczniemy rozważać, każdy ma przykłady z obu biegunów tej cechy. Każdy ma sytuacje w których dobrze się bawi w towarzystwie i takie w których woli być sam, gdy dominuje nad otoczeniem i gdy podporządkowuje się innym, gdy kieruje się rozumem i gdy kieruje się uczuciami itp., itd.

Nasze przekonania jak soczewka skupiają naszą uwagę na tych przykładach, które są z nimi zgodne. I jak filtr odrzucają to, co do nich nie pasuje. A potem, na drodze samospełniającej się przepowiedni, sterują naszymi zachowaniami by wzmocnić się jeszcze bardziej.

Dlatego zmiana przekonań, zwłaszcza przekonań dotyczących siebie samego ma tak ogromną moc. Zmieniając filtr przez który postrzegamy naszą rzeczywistość, zmieniamy kierunek swojej uwagi. Na przykład zamiast skupiać się na porażkach, zaczynamy się skupiać na swoich sukcesach. Ten sam mechanizm, który dawniej kierował uwagę na to co nie wyszło, teraz zaczyna nam przypominać sytuacje w których coś ci się udało, budując nową wiarę w siebie, nowe poczucie własnej wartości. A dzięki temu łatwiej ci będzie w przyszłości osiągać dalsze sukcesy, jeszcze bardziej wzmacniające nowe przekonanie 

W jaki sposób zmieniać swoje przekonania?

Możesz się dowiedzieć jak to zrobić na naszym kursie NLP PRACTITIONER już we wrześniu w Sopocie:

http://nlp.pl/?product=nlp-practitioner

Ps. Zostały jeszcze tylko dwa miejsca w cenie promocyjnej więc…

//]]>