“Kod dostępu do MATRIKSA” | Instytut Neurolingwistyki
“Zasada pierwszeństwa”
24 February 2015
“Postanowienia noworoczne”
24 February 2015

“Kod dostępu do MATRIKSA”

Autor: Lech Dębski

W świecie rozwoju osobistego ludzie często uważają, że „wszystko ma swój cel”, że „wszystko dzieje się z jakiegoś powodu”, że „wszystko ma swój głębszy sens”, itp.

Ja z kolei robię się mocno nieufny, gdy słyszę wyrażenia „wszystko”, „zawsze” czy „nigdy”, zwłaszcza jeśli są zawarte w stwierdzeniach głoszonych przez „anonimowy autorytet”. Bo skąd niby to wiadomo, że „wszystko ma swój cel?”

IMO takie stwierdzenia są tylko ramami, przez które oglądamy doświadczenia życiowe. Nie są to prawdy obiektywne i niewzruszone, tylko nasze przekonania.

Umysł ludzki ma tą szczególną właściwość, że lubi szukać znaczeń. I właśnie te ramy które nadajemy wydarzeniom określają jakie te wydarzenia mają dla nas znaczenie.

Problemy mogą pojawić się wtedy, gdy zaczynamy mylić mapę z terenem, gdy uważamy że nasz model rzeczywistości jest obiektywną prawdą, a nie mniej lub bardziej użyteczną ramą przez którą oglądamy rzeczywistość.

Każda rama ma swoje ograniczenia. Każda rama w jakiejś sytuacji może być użyteczna, a w innym kontekście być zupełnie bezużyteczna lub nawet szkodliwa.

I ważne jest, by znać ograniczenia swojego modelu rzeczywistości. By wiedzieć, jakie są możliwe korzyści i negatywne strony danej ramy.

Na przykład rama, że „wszystko ma swój głębszy sens”. Jej stosowanie skłania nas do szukania sensu tego co się dzieje i często do rozwoju duchowego. Ale dla matki która straciła dziecko w wypadku może być źródłem wieloletniego cierpienia, gdyż stale szuka odpowiedzi na pytanie „dlaczego mnie to spotkało?” i nie znajduje sensownej odpowiedzi. Przyjęcie ramy: „czasem zdarzają się rzeczy bezsensowne i nie można nic na to poradzić” może (choć nie musi) przynieść jej ulgę w cierpieniu.

Inne przekonanie: „wszystko zależy od ciebie”. Pewnie, taka rama może bardzo pobudzać osobisty rozwój. Może też doprowadzić do depresji, gdy człowiek obwinia się o złe rzeczy, które mu się przytrafiają, a które są poza jego kontrolą.

Ramy nie są prawdziwe lub fałszywe. Są tylko użyteczne w danej sytuacji, lub nie. A jeśli zrozumiesz, że TO TY SAM NADAJESZ RAMĘ SYTUACJI I MOŻESZ TĄ RAMĘ ZMIENIAĆ, to otrzymasz kod dostępu do Matrixa.

Oczywiście zdanie TO TY SAM NADAJESZ RAMĘ SYTUACJI I MOŻESZ TĄ RAMĘ ZMIENIAĆ, jest tylko ramą. Czy wiesz już, w jakich sytuacjach jest użyteczna, a w jakich nie? W jakich sytuacjach będziesz korzystać z tej ramy, a kiedy jest to niewskazane?

//]]>