„To NLP chyba jednak nie działa” powiedział mi Marek (imię zmienione).
Czasem spotykam się z takimi opiniami u ludzi którzy niewiele wiedzą o NLP, ale Marek był już po kursie NLP Practitioner, na którym dokonał wielu zmian. Pozbył się lęku przed wystąpieniami publicznymi, przestał obgryzać paznokcie, pozmieniał ograniczające przekonania – skąd zatem taka opinia?
Gdy zaczęliśmy rozmawiać, okazało się, że Marek przestał zwracać uwagę na problemy które rozwiązał używając NLP (typowe), a skupił się na problemie, z którym nie mógł sobie poradzić (też typowe 🙂 ).
A problem był poważny, bo dotyczył kariery zawodowej Marka. Za każdym razem, gdy zanosiło się, że Marek awansuje, zawsze robił coś, co uniemożliwiało mu awans. I rzeczywiście, metody NLP zazwyczaj stosowane w takich sytuacjach (6 step-reframing i negocjacja między częściami) nie zadziałały.
Gdy problem dotyczy dużego obszaru życia człowieka i nie daje się rozwiązać zwykłymi metodami NLP, od razu podejrzewam zaburzenie w strukturze wartości lub przekonań.
I rzeczywiście, gdy zbadaliśmy hierarchię wartości Marka, okazało się, że poza licznymi zakłóceniami, jego główna wartość jaką był „sukces” była związana ze strategią motywacyjną na unikanie!
Jest to zjawisko dość typowe u osób, które w swoim rozwoju osiągają jakiś pułap i nie mogą przejść dalej.
Na czym to polega?
Wyobraźmy sobie, że stajesz na wadze i zauważasz, że ważysz więcej niż krytyczna bariera 60/70/100/ 120/ lub więcej kg. Stwierdzasz „jestem grubasem!” i w stanie najwyższego przerażenia postanawiasz coś z tym zrobić (strategia motywacyjna na unikanie- chcę uniknąć nieprzyjemnego uczucia związanego z byciem grubasem). Stosujesz diety, ćwiczysz i zbijasz wagę. Ale w miarę jak ważysz coraz mniej, maleje twoja motywacja do dalszej diety i ćwiczeń. Skoro już nie jestem grubasem, to po co mam się starać? Znowu zaczynasz więcej jeść, mniej ćwiczyć, waga rośnie aż osiągniesz pułap krytyczny i cały cykl się powtarza.
Podobnie było u Marka. Nie chciał „być nieudacznikiem” (strategia motywacyjna na unikanie) i bardzo się starał. Ale im bardziej oddalał się od „bycia nieudacznikiem”, tym bardziej malała jego motywacja, popełniał błędy, aż w końcu sukces wymykał mu się z rąk.
Gdy dokonaliśmy stosownych zmian w systemie wartości Marka (wystarczyła JEDNA interwencja by zmienić cały system) zmiana była od razu zauważalna. Cały system wartości bardzo się uprościł (znacznie ułatwia to podejmowanie decyzji), a jego wszystkie elementy zaczęły z sobą zgodnie współdziałać. Nastąpiła Totalna Trans-formacja 🙂
W jaki sposób można usprawnić swój system wartości?
Jeśli jesteś po Praktyku NLP to zapraszam cię na warsztat Totalna Trans-formacja, który odbędzie się w dniach 28-29 stycznia 2017 (więcej informacji znajdziesz tu: TOTALNA TRANS – FORMACJA ) .
Pamiętaj, że termin ceny promocyjnej kończy się 15 stycznia!
Jeśli jeszcze nie byłeś na Praktyku, możesz dokonać tej zmiany pod moim udziałem na indywidualnych sesjach programu Osobistego Przełomu.
Pozdrawiam serdecznie
Lech Dębski