Czy wiesz, dlaczego niektórzy stale się spóźniają i nie dotrzymują terminów, a inni są zawsze przed czasem, a terminy są dla nich bardzo ważne?
Tę zagadkę doskonale wyjaśnia NLP!
Dlaczego tak się dzieje?
Takie różne funkcjonowanie wobec czasu jest – najogólniej mówiąc – wynikiem tego, jak myśli dana osoba!
Te osoby, które się spóźniają zazwyczaj myślą o chwili tu i teraz jakby w niej były i dlatego nie zwracają uwagi na czas. Zazwyczaj są całkowicie skupione na tym, co robią w danym momencie i jeżeli tylko to jest dla nich zajmujące i przyjemne, to zapominają o całym świecie. Potrafią nawet w drodze do drzwi wejściowych nagle zwrócić uwagę na przykład na swój telefon i zacząć przeglądać różne internety i… zapominają, że miały już wychodzić, bo takie ciekawe były wieści w telefonie!
A jeżeli czymś się zajmą, to przestaje się dla nich liczyć czas i potrafią wieczorem zająć się jakimś tematem i nagle zorientować się, że… jest już rano! Kiedy mają się zająć jakimś tematem, to na początku – jeżeli on jest dla nich interesujący – poświęcają mu cały swój czas i uwagę, ale wystarczy, że znajdzie się coś ciekawszego, to zaczynają się zajmowaćkolejną sprawą i z tego powodu trudno im dotrzymywać umówionych wcześniej terminów. Zazwyczaj też nie lubią robić sobie planów – kiedy mają wolny dzień i mogą same o sobie decydować to zajmują się tym, co im w danym momencie przyjdzie do głowy i sprawia przyjemność. Można powiedzieć, że mają taki „południowy” sposób podejścia do czasu – jak mieszkańcy ciepłych krain, gdzie rozkład dnia jest zazwyczaj tylko ogólną wskazówką, a na spotkanie umówione o 10tej, można przyjść i o 12tej i wszystko jest ok!
Zupełnie inaczej funkcjonują osoby, które myślą o chwili obecnej z pozycji obserwatora – dla nich czas jest bardzo ważny i zawsze, gdy się gdzieś udają, to robią sobie zakładkę czasową – bo może być korek, może być trudno znaleźć miejsce do parkowania czy dojście też zajmuje chwilę, więc w efekcie zazwyczaj są wszędzie wcześniej i czekają na rozpoczęcie danej czynności czy spotkania. Lubią też planować sobie czas – nawet w czasie wolnym robią sobie swój harmonogram i go przestrzegają. Kiedy zaś mają do wykonania jakieś zadanie w odleglejszym terminie, to wpisują je sobie najpierw w kalendarz i zajmują się nim, gdy już przyjdzie odpowiednia pora i zawsze starają się wszystko skończyć w wyznaczonym terminie. A wszelkie spóźnienia traktują jako wyraźny brak szacunku!
Czy odnajdujesz się w którymś z tych opisów? Pewnie tak 🙂
A na pewno znasz kogoś, kto zgadza się w 100% z opisem, który przestawiłam!
W myśleniu na różne sposoby nie ma nic złego czy dobrego, ale można stwierdzić, że łatwiej się funkcjonuje w czasie pracy, kiedy z łatwością możesz planować i dotrzymywać terminów, a w czasie wolnym przyjemnie jest być w tu i teraz, bo to daje też poczucie wewnętrznego spokoju.
Oczywiście – można wpływać na swój sposób myślenia i dowolnie oglądać swoje myśli z pozycji obserwatora, a innym razem z pozycji uczestnika. Ale trzeba wiedzieć JAK to zrobić.
I tutaj tez przychodzą z pomocą techniki NLP! I tym tematem będziemy się również zajmować na najbliższym szkoleniu NLP Practitioner Certification – już od 20 marca w Warszawie – jeszcze do 13 marca możesz skorzystać z ceny zniżkowej! |