Każdy człowiek przeżywa swoje problemy na swój własny, unikalny sposób. Mimo to można wyróżnić pewne schematy powtarzające się u różnych ludzi.
Biorę obecnie udział w szkoleniu Michaela Yapko, światowej sławy hipnoterapeuty, pioniera stosowania hipnozy w terapii depresji. Michael wyróżnia 7 takich powtarzających się schematów stanowiących źródło problemów z którymi klienci zgłaszają się do terapeuty. Oczywiście nie jest to wyczerpująca lista, niemniej warto się z nią zapoznać.
Pierwszym z nich jest brak elastyczności w myśleniu, zachowaniu, odczuwaniu, postrzeganiu, poczuciu tożsamości itp. Gdy Miltona Ericksona niedługo przed śmiercią spytano co postrzega jako podstawowe źródło problemów, odpowiedział jednym słowem: „rigidity” (usztywnienie). I rzeczywiście, jeśli kurczowo trzymamy się dotychczasowych sposobów myślenia, odczuwania i zachowania, jeśli nie potrafimy się zmienić w zależności od kontekstu to mamy problem.
Celem terapii jest nauczenie elastyczności, otworzenie na możliwość nowych sposobów funkcjonowania. Jest to bardzo zgodne z jednym z założeń operacyjnych NLP jakim jest dążenie do zwiększenie możliwości wyboru. Im więcej masz możliwości wyboru, im większa jest elastyczność myślenia, odczuwania i zachowania tym lepiej sobie poradzisz w życiu
Drugim źródłem problemu jest trauma- zwłaszcza taka która nastąpiła we wczesnym wieku, gdy człowiek ma mocno ograniczone możliwości obrony i zrozumienia tego co się dzieje. Zarówno małe jak i duże traumy mogą bardzo zaburzyć funkcjonowanie, prowadząc do licznych zaburzeń.
W terapii traumy opanowanie jednej umiejętności jest kluczowe dla poradzenia sobie z jej skutkami- jest nią umiejętność oddzielenia przeszłości od teraźniejszości. Tak długo jak klient się tego nie nauczy, tak długo traumatyczna przeszłość będzie miała wpływ na jego postrzeganie rzeczywistości, myśli, uczucia i zachowanie.
Trzecim źródłem problemów jest lęk płynący ze znajdowania się w niejasnej sytuacji. Jako ludzie wolimy wiedzieć co się dzieje i umieć przewidzieć co przyniesie przyszłość. Wolimy pewność od chaosu, klarowne sytuacje od takich w których nie wiemy co się dzieje (stąd ogromna popularność rozmaitych poglądów w prosty sposób wyjaśniających co się dzieje ze światem. Dowiadujemy się z Internetu że za wszystkim stoi spisek żydowsko-masońsko- reptiliański- i od razu lepiej sobie radzimy z niepewnością )
Niestety życie rzadko kiedy bywa klarowne, a sytuacje w których się znajdujemy niemal nigdy nie są jednoznaczne. Dlatego kolejnym celem terapii jest nauczenie umiejętności znoszenia sytuacji braku jednoznacznych odpowiedzi. Po prostu trzeba się pogodzić z tym, że nigdy się nie dowiesz, czemu huragan zniszczył twój dom, a nie dom sąsiada. Nigdy nie będziesz mieć pewności, czy oferta pracy którą odrzuciłeś okazałaby się lepsza, gorsza, czy taka sama jak ta, którą przyjąłeś. Podejmując jakąś decyzję niemal nigdy nie wiesz, jakie ostatecznie przyniesie skutki. Możesz jedynie pogodzić się z tym, że nigdy nie ma pewności i nauczyć się, jak podejmować skalkulowane ryzyko. I pamiętaj że „Niemal zawsze ludzie przeceniają ryzyko, a nie doceniają swoje możliwości poradzenia sobie z sytuacją”
Jeśli zaciekawił cię ten temat i chcesz się dowiedzieć jakie są 4 pozostałe opisane przez Michaela Yapko schematy stojące za problemami, daj lajka. Zdjęcia kotów są również mile widziane
Pozdrawiam serdecznie,