Hipnoterapia | Instytut Neurolingwistyki

Hipnoterapia

Kiedy przychodzi do mnie klient na sesję hipnoterapii, jeszcze zanim powie pierwsze słowo, wiem o nim kilka rzeczy.

1. Wiem, że ma jakiś problem (nikt nie płaci moich stawek tylko dlatego, że chce posłuchać mojego głosu :-) )

2. Wiem, że próbował już rozwiązać ten problem ( zazwyczaj hipnoza jest traktowana jako „ostatnia deska ratunku”- a szkoda, bo zazwyczaj łatwiej jest rozwiązać problem zanim się utrwalił)

3. Wiem, że do tej pory nie udało mu się rozwiązać tego problemu w swoim zwykłym stanie świadomości.

Kluczowym zwrotem jest tu  „w stanie zwykłej świadomości”. Dla większości ludzi stan zwykłej świadomości to stan, w którym główną rolę odgrywa ich świadomy umysł.  Jest to ta racjonalna, analityczna część naszej osobowości, która niestety zupełnie zawodzi w przypadku większości problemów natury emocjonalnej.

Człowiek cierpiący na arachnofobię (lęk przed pająkami) może sobie racjonalnie zdawać sprawę, że pająk nie stanowi dla niego żadnego zagrożenia- ale w żaden sposób nie zmniejsza to jego lęku. Statystki dowodzą, że latanie jest najbezpieczniejszą formą transportu- a mimo to tysiące ludzi oblewa się potem na myśl o podróży samolotem. Możesz na świadomym poziomie wiedzieć, że palenie jest szkodliwe, że trzeba utrzymać dietę i nie jeść słodyczy by stracić na wadze, że nie wolno obgryzać paznokci- a jednak ludzie cały czas to robią, mimo, że wiedzą, że nie powinni.

Większość problemów z jakimi ludzie przychodzą na terapię ma podłoże emocjonalne, a świadomy umysł nie może bezpośrednio wpływać na emocje.

Nie możesz siłą woli świadomego umysłu nakazać sobie, by przestać się bać lub stresować. Nie możesz świadomie wzbudzić w sobie entuzjazmu czy motywacji. Nie możesz świadomie sterować emocjami, gdyż emocje stanowią domenę nieświadomego umysłu zwanego też podświadomością.

HIPNOZA JEST NAJSKUTECZNIEJSZYM SPOSOBEM ZAPEWNIENIA SOBIE WSPÓŁPRACY NIEŚWIADOMEGO UMYSŁU.

W stanie hipnozy można skorzystać z tych zasobów nieświadomego umysłu, do których nie mamy dostępu w stanie zwykłej świadomości. Przy ich pomocy można dokonywać szybkich zmian w wielu różnych dolegliwościach i problemach takich jak:

– redukcja i usuwanie lęku – lęk społeczny, lęk przed konkretnymi sytuacjami – egzamin, wystąpienie publiczne itp.

– usuwanie fobii i reakcji paniki – agorafobia, hydrofobia, ataki paniki przed trudnymi sytuacjami, lataniem samolotem itp.

– neutralizowanie niepożądanych reakcji emocjonalnych – kontrola gniewu i agresji, zapobieganie dezorganizującemu działaniu długotrwałego stresu, itp.

– pozbywanie się nawyków, zarówno psychologicznych jak i przejawiających się w zachowaniu – wchodzenie w konflikty, problemy rodzinne, niekontrolowane zachowania takie jak obgryzanie paznokci, skubanie, tiki, zachowania kompulsywne, itp.

– odzwyczajanie od palenia papierosów

– walka ze stresem

– odchudzanie i utrzymanie pożądanej wagi ciała

– bezsenność

– wzmacnianie pewności siebie

– poprawa samooceny

– wspomożenie porodu i zapewnienie jego bezbolesności- hipnoporód

– wspomaganie  układu odpornościowego w leczeniu chorób somatycznych

– przyspieszanie rekonwalescencji po operacjach i zabiegach chirurgicznych i dentystycznych

– przyspieszanie uczenia się

– wspomaganie treningu sportowego

– problemy seksualne

Jak wygląda sesja hipnoterapii?

Po przywitaniu się i krótkim omówieniu problemu określimy wspólnie jakie rezultaty chcesz uzyskać w wyniku sesji. Im dokładniej i bardziej precyzyjnie określisz swój cel, tym łatwiej jest twojej podświadomości go uzyskać.

Kolejnym krokiem jest indukcja hipnotycznego transu. Może być formalna lub konwersacyjna- przypominająca zwykłą rozmowę. Niezależnie od rodzaju indukcji i głębokości transu, przez cały czas zdajesz sobie sprawę z tego co się dzieje. Hipnoza to nie jest sen, w stanie hipnozy świadomość tego co się dzieje jest cały czas zachowana. Przypomina to trochę stan marzeń na jawie, albo stan intensywnej koncentracji i nie ma nic wspólnego ze snem.

Jeden z powszechnych mitów o hipnozie głosi, że osoba zahipnotyzowana staje się bezwolną kukiełką w rękach hipnotyzera, który może ją zmusić do wszystkiego, z ujawnieniem największych tajemnic włącznie. Gdyby tak było, hipnotyzerzy byliby najbogatszymi ludźmi na świecie :) W rzeczywistości w stanie hipnozy cały czas zachowujesz kontrolę nad tym co się dzieje. Jeśli jakaś sugestia ci nie odpowiada, po prostu ją odrzucasz. W stanie hipnozy nie można kogokolwiek zmusić do czegoś, czego nie chciałby zrobić. Na przykład jeśli tak naprawdę nie chcesz  rzucić palenia, hipnotyzer cię do tego nie zmusi. Dlatego tak ważne jest dokładnie ustalenie celów, które chcemy osiągnąć przy pomocy hipnozy. W hipnozie nie można nikomu narzucić swojej woli, hipnoza jest formą współpracy między hipnotyzerem a osobą hipnotyzowaną.

W stanie hipnozy ulegają zawieszeniu zwykłe, codzienne reakcje, schematy myślenia, odczuwania i zachowania. Dzięki temu umysł może się łatwo nauczyć nowych sposobów zachowania, czucia i myślenia. Na przykład jeśli do tej pory sama myśl o wystąpieniu publicznym lub znalezieniu się w ciasnym pomieszczeniu  wywoływała w tobie przerażenie, w stanie hipnozy twój umysł nauczy się jak czuć  w takiej sytuacji spokój, albo pewność siebie, albo co tylko chcesz :-)

Można też skorzystać z ogromnych zasobów nieświadomego umysłu, by znaleźć nowe, twórcze rozwiązania problemu. Przy pomocy tzw. sygnałów ideomotorycznych można wręcz nawiązać dialog  ze swoją podświadomością pozwalający na dokonanie zmiany. Zwykłe, codzienne ograniczenia w stanie hipnozy zostają zawieszone, a więc zmiana jest łatwa i szybka. Potem, przy pomocy tzw. sugestii posthipnotycznych przenosi się tę zmianę poza obręb gabinetu.

Jak widać, hipnoterapia nie jest jakimś magicznym procesem w którym hipnotyzer przy pomocy nadludzkich mocy wpływa na osobę hipnotyzowaną. Jest to po prostu proces przyspieszonego uczenia się, zastępujący dawne, przynoszące cierpienie schematy myślenia, odczuwania i zachowania, nowymi możliwościami wyboru. W stanie hipnotycznego transu uwalniasz się od dawnych ograniczeń i uzyskujesz nową wolność, pozwalającą ci odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Jeśli zastanawiasz się, czy hipnoza pomoże ci rozwiązać twój problem, zadzwoń jeszcze dziś na numer 606 640 441, a udzielę ci wyczerpujących informacji.

 

 

A TUTAJ odpowiadam na pytanie czy hipnoza jest bezpieczna !

 

//]]>