Lech Dębski | Instytut Neurolingwistyki

Lech Dębski

Nazywam się Lech Dębski, z wykształcenia jestem lekarzem, z drugim stopniem specjalizacji w psychiatrii. Po ukończeniu studiów zostałem na uczelni, pracując jako asystent w II Klinice Chorób Psychicznych Akademii Medycznej w Gdańsku. W trakcie mojej pracy zainteresowałem się psychoterapią, zwłaszcza terapią Gestalt i pracą z ciałem. Uczyłem się w różnych ośrodkach, takich jak Laboratorium Psychoedukacji, Instytut Psychiatrii i Neurologii czy Instytut Psychologii Zdrowia. Byłem też współzałożycielem Ośrodka Pomocy Psychologicznej i Psychoterapii, najstarszej tego typu prywatnej placówki na terenie Gdańska.

Jak więc się stało, że po 9 latach dobrze zapowiadającej się kariery akademickiej zrezygnowałem z obrony doktoratu i zająłem się czymś innym? Po prostu stwierdziłem, że zajmowanie się NLP jest znacznie bardziej pasjonujące niż pisanie prac naukowych i podawanie leków.

Moja przygoda z NLP zaczęła się niezbyt fortunnie. Już w 1993 roku wziąłem udział w swoim pierwszym szkoleniu NLP, niestety osoba je prowadząca niezbyt do tego się nadawała (oględnie mówiąc). Z tego względu po uzyskaniu pierwszego certyfikatu NLP Practitioner rozejrzałem się za trenerem od którego mógłbym się nauczyć „prawdziwego” NLP, nie jego rozwodnionej wersji. Kurs Master Practitioner odbyłem już u Andrzeja Batko, który NLP uczył się bezpośrednio od jego twórców. To było właśnie to! O takim NLP czytałem w książkach Grindera i Bandlera i takie NLP mnie zafascynowało. Powtórzyłem więc u Andrzeja kurs Practitioner i dalej kontynuowałem naukę NLP i hipnozy. W sumie uzyskałem certyfikaty NLP Practitioner ( trzy razy), Master Practitioner, Training Design Specialist , Trainer Associate oraz certyfikat Trenera Trenerów Instytutu Neurolingwistyki. Równolegle poznawałem tajniki hipnozy. Poza szkoleniem u Andrzeja Batko uczyłem się hipnozy od wielu specjalistów krajowych i zagranicznych ( Betty Alice Erickson, Jeffrey Zeig, Ernst Rossi, Michael Yapko). Uczyłem się tez hipnozy scenicznej u Christophera Caressa (trzy szkolenia) i Jerry Valley’a. Oczywiście w dalszym ciągu poszerzałem swoją znajomość NLP, biorąc udzial w treningach prowadzonych przez takich mistrzów jak Steve Andreas, Joseph O’Connor, Paul McKenna, Michael Breen, Suzi Smith, John LaValle, Ross Jeffries, Eric Robbie. W 2004 roku poznalem najnowsze metody NLP na treningu certyfikacyjnym u twórcy NLP, Richarda Bandlera. A w 2005 pojechałem do USA, by odbyć u niego trening trenerski. W 2006 postanowiłem poznać tez sposób pracy drugiego twórcy NLP- Johna Grindera, biorąc udział w jego szkoleniu i kontynuowałem naukę u niego na kolejnych dwóch kursach. W 2009 roku uzyskałem trzeci certyfikat trenerski po kursie u słynnej Chris Hall. Cóż, jestem nieuleczalnie uzależniony od ciągłego rozwoju swoich umiejętności.

Dwa lata pracy w Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku pozwoliły mi na sprawdzanie skuteczności NLP w „warunkach bojowych”. Od stycznia 2000 przeszedłem całkowicie na własny rozrachunek. Założyłem Pomorski Instytut Neurolingwistyki, placówkę zajmującą się propagowaniem NLP, jego rozwojem i prowadzeniem szkoleń w tym zakresie.

Początkowo traktowałem NLP jako niezwykle skuteczną metodę psychoterapii, lecz bardzo szybko zdałem sobie sprawę z szerokiego zakresu możliwych zastosowań tej dziedziny, zwłaszcza w sprzedaży i w biznesie. Po przetestowaniu tych możliwości opracowałem cieszące się niezwykłą popularnością szkolenia zamknięte dla firm, uczące ich pracowników zwiększenia efektywności działania dzięki NLP. Zajmuję się też coachingiem i konsultacjami dla firm. Trzecim, poza biznesem i terapią, głównym obszarem interesujących mnie zastosowań NLP stało się uwodzenie. Tu też byłem pionierem, prowadząc wraz z Andrzejem Batko i Pawłem Sową pierwsze w Polsce szkolenia w tym zakresie. Naturalnie nieustannie eksperymentuję z nowymi zastosowaniami NLP, na przykład niedawno brałem udział w przygotowaniu psychologicznym międzynarodowych mistrzów tańca, a także udzielałem konsultacji czołowemu międzynarodowemu trenerowi systemu walki wręcz Krav Maga.

Jako trener NLP zajmuję się prowadzeniem szkoleń dla firm i uczestników indywidualnych. Nadal prowadzę psychoterapię z zastosowaniem NLP i hipnozy, hipnoterapię a także zajmuję się coachingiem. I nieustannie rozwijam swoje umiejętności, stale ucząc się czegoś nowego. Na szczęście NLP jest dziedziną otwartą, ciągle się rozwijającą.
Właśnie dlatego tak bardzo mnie fascynuje…

//]]>