Lech Dębski | Instytut Neurolingwistyki

Lech Dębski

Nazywam się Lech Dębski, z wykształcenia jestem lekarzem, z drugim stopniem specjalizacji w psychiatrii. Po ukończeniu studiów zostałem na uczelni, pracując jako asystent w II Klinice Chorób Psychicznych Akademii Medycznej w Gdańsku. W trakcie mojej pracy zainteresowałem się psychoterapią, zwłaszcza terapią Gestalt i pracą z ciałem. Uczyłem się w różnych ośrodkach, takich jak Laboratorium Psychoedukacji, Instytut Psychiatrii i Neurologii czy Instytut Psychologii Zdrowia. Byłem też współzałożycielem Ośrodka Pomocy Psychologicznej i Psychoterapii, najstarszej tego typu prywatnej placówki na terenie Gdańska.

Jak więc się stało, że po 9 latach dobrze zapowiadającej się kariery akademickiej zrezygnowałem z obrony doktoratu i zająłem się czymś innym? Po prostu stwierdziłem, że zajmowanie się NLP jest znacznie bardziej pasjonujące niż pisanie prac naukowych i podawanie leków.

Moja przygoda z NLP zaczęła się niezbyt fortunnie. Już w 1993 roku wziąłem udział w swoim pierwszym szkoleniu NLP, niestety osoba je prowadząca niezbyt do tego się nadawała (oględnie mówiąc). Z tego względu po uzyskaniu pierwszego certyfikatu NLP Practitioner rozejrzałem się za trenerem od którego mógłbym się nauczyć „prawdziwego” NLP, nie jego rozwodnionej wersji. Kurs Master Practitioner odbyłem już u Andrzeja Batko, który NLP uczył się bezpośrednio od jego twórców. To było właśnie to! O takim NLP czytałem w książkach Grindera i Bandlera i takie NLP mnie zafascynowało. Powtórzyłem więc u Andrzeja kurs Practitioner i dalej kontynuowałem naukę NLP i hipnozy. W sumie uzyskałem certyfikaty NLP Practitioner ( trzy razy), Master Practitioner, Training Design Specialist , Trainer Associate oraz certyfikat Trenera Trenerów Instytutu Neurolingwistyki. Równolegle poznawałem tajniki hipnozy. Poza szkoleniem u Andrzeja Batko uczyłem się hipnozy od wielu specjalistów krajowych i zagranicznych ( Betty Alice Erickson, Jeffrey Zeig, Ernst Rossi, Michael Yapko). Uczyłem się tez hipnozy scenicznej u Christophera Caressa (trzy szkolenia) i Jerry Valley’a. Oczywiście w dalszym ciągu poszerzałem swoją znajomość NLP, biorąc udzial w treningach prowadzonych przez takich mistrzów jak Steve Andreas, Joseph O’Connor, Paul McKenna, Michael Breen, Suzi Smith, John LaValle, Ross Jeffries, Eric Robbie. W 2004 roku poznalem najnowsze metody NLP na treningu certyfikacyjnym u twórcy NLP, Richarda Bandlera. A w 2005 pojechałem do USA, by odbyć u niego trening trenerski. W 2006 postanowiłem poznać tez sposób pracy drugiego twórcy NLP- Johna Grindera, biorąc udział w jego szkoleniu i kontynuowałem naukę u niego na kolejnych dwóch kursach. W 2009 roku uzyskałem trzeci certyfikat trenerski po kursie u słynnej Chris Hall. Cóż, jestem nieuleczalnie uzależniony od ciągłego rozwoju swoich umiejętności.

Dwa lata pracy w Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku pozwoliły mi na sprawdzanie skuteczności NLP w „warunkach bojowych”. Od stycznia 2000 przeszedłem całkowicie na własny rozrachunek. Założyłem Pomorski Instytut Neurolingwistyki, placówkę zajmującą się propagowaniem NLP, jego rozwojem i prowadzeniem szkoleń w tym zakresie.

Początkowo traktowałem NLP jako niezwykle skuteczną metodę psychoterapii, lecz bardzo szybko zdałem sobie sprawę z szerokiego zakresu możliwych zastosowań tej dziedziny, zwłaszcza w sprzedaży i w biznesie. Po przetestowaniu tych możliwości opracowałem cieszące się niezwykłą popularnością szkolenia zamknięte dla firm, uczące ich pracowników zwiększenia efektywności działania dzięki NLP. Zajmuję się też coachingiem i konsultacjami dla firm. Trzecim, poza biznesem i terapią, głównym obszarem interesujących mnie zastosowań NLP stało się uwodzenie. Tu też byłem pionierem, prowadząc wraz z Andrzejem Batko i Pawłem Sową pierwsze w Polsce szkolenia w tym zakresie. Naturalnie nieustannie eksperymentuję z nowymi zastosowaniami NLP, na przykład niedawno brałem udział w przygotowaniu psychologicznym międzynarodowych mistrzów tańca, a także udzielałem konsultacji czołowemu międzynarodowemu trenerowi systemu walki wręcz Krav Maga.

Jako trener NLP zajmuję się prowadzeniem szkoleń dla firm i uczestników indywidualnych. Nadal prowadzę psychoterapię z zastosowaniem NLP i hipnozy, hipnoterapię a także zajmuję się coachingiem. I nieustannie rozwijam swoje umiejętności, stale ucząc się czegoś nowego. Na szczęście NLP jest dziedziną otwartą, ciągle się rozwijającą.
Właśnie dlatego tak bardzo mnie fascynuje…

Listę ukończonych przeze mnie szkoleń znajdziesz TUTAJ.

//]]>