Bez kategorii | Instytut Neurolingwistyki

Bez kategorii

Ewaluacja pracownika. Te słowa wywołują dreszcz strachu u każdego zatrudnionego. Szef wzywa cię na dywanik i ocenia wyniki twojej pracy. I może zależeć od tego twoje „być albo nie być” w firmie.

Miałem ostatnio paru klientów, którym perspektywa ewaluacji dosłownie spędzała sen z oczu. I muszę powiedzieć, że był to strach znacznie silniejszy niż w przypadku zwykłych egzaminów czy testów. W zasadzie tylko wizyta w skarbówce lub rozprawa sądowa dorównywała ewaluacji pracownika, jeśli chodzi o intensywność poziomu strachu.

Moim zdaniem wynika to z tego, że skutkiem niezdanego egzaminu na prawo jazdy jest tylko konieczność powtórzenia go w innym terminie. Ale utrata pracy w wyniku negatywnej ewaluacji to już zagrożenie na poziomie biologicznym, najstarsze ośrodki naszego mózgu krzyczą przerażone: „wyrzucą mnie z plemienia, umrę z głodu!”, a wyobraźnia podsuwa obrazy niespłaconej hipoteki, utraty mieszkania, majątku itp.

Oczywiście strach i związany z nim wyrzut adrenaliny był bardzo użyteczny dla naszych przodków podczas ucieczki przed wielkimi drapieżnymi kotami na afrykańskich sawannach setki tysiące lat temu, lecz jest zupełnie niepotrzebny podczas rozmowy z szefem lub pracownikiem Urzędu Skarbowego. Nawet gorzej, kortyzol blokuje pracę odpowiedzialnego za pamięć hipokampu, a przygotowanie organizmu do walki lub ucieczki (popularnie zwane stresem)zaburza procesy myślenia.

Na szczęście korzystając z narzędzi NLP można łatwo zredukować niepotrzebny lęk do zera. Ale można zrobić coś więcej. Można zaprojektować sobie optymalny stan emocjonalny do wykorzystania podczas rozmowy z szefem, skarbówką czy podczas rozprawy sądowej.

Najpierw trzeba się zastanowić, jakie stany byłyby dla Ciebie szczególnie użyteczne. Pewność siebie? Wewnętrzny spokój? Klarowność myślenia? Coś jeszcze?

Potem po kolei wchodzisz w każdy z tych stanów i go wzmacniasz, zakładając tzw. kotwicę- najczęściej pod postacią suwaków na specjalnej tablicy kontrolnej w swoim umyśle.

Potem bawisz się tymi suwakami, tworząc optymalną kombinację tych stanów- np. pewność siebie na 80%, spokój na 60%, klarowność myślenia na 70% itp. Powstaje w ten sposób nowy Superstan, który warto nazwać i też zakotwiczyć. I możesz ten Superstan uruchomić, kiedy tylko zechcesz, czując się tak jak Ty zechcesz, a nie tak, jak cię Twoje dotychczasowe życie uwarunkowało.

Fajnie jest uzyskać kontrolę nad swoimi emocjami, a nie być niewolnikiem dotychczasowych podświadomych programów nimi sterujących 🙂

A jak to zrobić możesz się nauczyć na treningu NLP Practitioner, który zaczyna się już w sierpniu. Mamy jeszcze wolne miejsca a tylko do 20 lipca obowiązuje PROMOCYJNAcena więc skorzystaj już teraz!

Pozdrawiam serdecznie

Lech Dębski

18 lipca 2025

A CO JEŚLI WYRZUCĄ MNIE Z PLEMIENIA I UMRĘ Z GŁODU?

Ewaluacja pracownika. Te słowa wywołują dreszcz strachu u każdego zatrudnionego. Szef wzywa cię na dywanik i ocenia wyniki twojej pracy. I może zależeć od tego twoje […]
15 lipca 2025

Jak Milton Erickson zasiewał idee…

Chociaż zjawisko torowania (priming) jest badane od niedawna, to stosowane było już od wielu lat. Artyści zawsze wiedzieli, że umysły publiczności wcześniej trzeba przygotować na to, […]
11 lipca 2025

“TU I TERAZ” – dobry sposób na radzenie sobie z lękiem

Dobrym sposobem na radzenie sobie z lękiem jest umiejętność bycia „tu i teraz”, zatem dzisiaj chciałabym zaproponować krótkie ćwiczenie, które pomaga uzyskać ten stan: Zatrzymaj się […]
1 lipca 2025

JAK USPOKOIĆ SWÓJ MÓZG?

Czy wiesz, że istnieją dwa uczucia, dzięki którym zawsze można się uspokoić? Dwa uczucia, które: ➡ zawsze uspokajają układ limbiczny w mózgu, który odpowiada za emocje, […]
//]]>