JAK STOSOWAĆ NLP W KONTAKTACH Z RODZINĄ I PRZYJACIÓŁMI. | Instytut Neurolingwistyki

JAK STOSOWAĆ NLP W KONTAKTACH Z RODZINĄ I PRZYJACIÓŁMI.

Zdrowie, szczęście, wolność emocjonalna!
26 November 2015
Dlaczego warto się zapisać na Praktyka NLP ?
11 December 2015

JAK STOSOWAĆ NLP W KONTAKTACH Z RODZINĄ I PRZYJACIÓŁMI.

Gdy wróciłem z treningu NLP Practitioner nie było dla mnie rzeczy niemożliwych. Wiedziałem jak wpływać na emocje i zachowanie ludzi, jak szybko i bezboleśnie dokonywać zmian i rozwiązywać problemy.

I pełen dobrych chęci, zacząłem stosować techniki NLP na wszystkich w otoczeniu, czy tego chcieli czy nie.

W pewnym sensie jest to zrozumiałe. Gdy uzyskujesz dostęp do metod pozwalających zmieniać niemal wszystko, aż cię korci by je stosować. Przyjaciel czuje obawę przed ważnym spotkaniem lub egzaminem- pięć minut pracy z linią czasu i lęk znika. Ktoś z rodziny nie może się do czegoś zmotywować- zamiana submodalności i problem rozwiązany. Żona ma niską samoocenę- zrobimy zmianę przekonań i po sprawie. Mąż jest zestresowany- odwrócenie kierunku przepływu uczucia albo wielokrotna dysocjacja i po kłopocie. Wiesz jak to robić, potrafisz zmieniać myśli, emocje i zachowania– w czym więc problem?

Problem polega na tym, że twoi bliscy mogą wcale nie mieć ochoty się zmieniać. Pewnie, można z łatwością zmienić negatywne uczucie na pozytywne, zastąpić niepożądany nawyk bardziej odpowiednim- ale najpierw trzeba tego chcieć!

Może twoja żona chce byś ją tylko wysłuchał i przytulił, a nie od razu brał się do zmieniania tego, co czuje? Może twojemu mężowi wcale nie zależy na pozbyciu się lęku, tylko chce byś pomyślała, jaki jest dzielny bo robi coś mimo strachu?

Co zatem możesz zrobić, jeśli chcesz pomóc bliskiej osobie w dokonaniu zmiany, a nie wiesz, czy ona tego chce?

John Overdurf na treningu w którym brałem udział zdradził metodę, którą sam stosuje w takich sytuacjach. Gdy widzisz, że bliska ci osoba jest w kiepskim nastroju, zanim uruchomisz wszystkie znane ci sposoby dokonywania zmiany jej stanu, zadaj jej pytanie: „czy jest dla ciebie ważne, by dalej czuć się w ten sposób?

Jeśli odpowie „tak”, to powstrzymaj się od robienia czegokolwiek (wiem, że to jest trudne 😉 ) po prostu bądź przy niej i słuchaj co ma do powiedzenia.

A jeśli powie „nie”- odpowiedz „świetnie, pomogę ci to zmienić” i użyj swoich umiejętności Praktyka NLP by sprawić by dobrze się poczuła i dokonała takich zmian które są dla niej korzystne. Przecież to ktoś ci bliski, wiec zależy ci na jego dobrym samopoczuciu, prawda?

//]]>