WOLNOŚĆ ! | Instytut Neurolingwistyki
Gorące LAST MINUTE !
30 September 2016
Zrób coś dla swojego zdrowia już TERAZ !
11 October 2016

WOLNOŚĆ !

Wolność wg definicji to możliwość podejmowania decyzji zgodnie z własną wolą.

W NLP wolność jest jedną z naczelnych wartości, ponieważ wyznacza nasze podejście do świata.

Zakładamy, że każdy człowiek żyje w obrębie swojej własnej „mapy” – czyli ma unikatowy zestaw doświadczeń, przekonań i zasobów – która daje mu pełną wolność w odbieraniu świata; oczywiście są mapy mniej lub bardziej użyteczne, kształtujące mniej lub bardziej optymistyczne osoby, ale każdą z nich szanujemy.

Mamy też wolność emocjonalną – dzięki technikom, które pozwalają nam wybierać
jak się chcemy czuć w danej sytuacji. I dzięki temu zamiast się denerwować, frustrować czy złościć zastanawiamy się jak możemy sobie poradzić z daną sytuacją.

Jeżeli nie możemy czegoś zmienić dajemy sobie wolność wybierania jak patrzymy na sprawy, na które nie mamy wpływu dzięki umiejętności przeramowania (czyli nadawania znaczenia faktom np. zamiast uważać, że aborcja to zbrodnia można myśleć, że aborcja to prawo wyboru każdej kobiety, a zbrodnią jest odbieranie wolności kobietom).

Jeżeli mamy na coś wpływ – mamy wolność w wybieraniu technik wywierania wpływu.

W związku z dzisiejszym dniem moglibyśmy mówić:

„Nie wyobrażaj sobie ile cierpienia kobietom może przynieść zaostrzona ustawa antyaborcyjna, bo jeszcze zechcesz już teraz iść na protest.”

„Kiedy już w pełni zdasz sobie sprawę ile tragicznych sytuacji może przynieść zaostrzona ustawa antyaborcyjna możesz zdecydować jaka forma protestu dziś będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.”

Ale można po prostu powiedzieć:
TY MASZ WOLNOŚĆ WYBORU I KAŻDY Z NAS MA WOLNOŚĆ WYBORU.
I niech tak zostanie 🙂

//]]>