NA JAKICH POZIOMACH MOŻNA TOBĄ MANIPULOWAĆ? | Instytut Neurolingwistyki Rozwoju Osobistego i Hipnozy

NA JAKICH POZIOMACH MOŻNA TOBĄ MANIPULOWAĆ?

JEŚLI LUBISZ SIĘ MARTWIĆ…
25 January 2018
CZY ZMIANA MUSI BOLEĆ ?
31 January 2018

NA JAKICH POZIOMACH MOŻNA TOBĄ MANIPULOWAĆ?

Manipulacja może się odbywać za pomocą różnych technik, jednak zawsze oddziałuje ona na jeden z trzech poziomów:

1. Działanie. Na tym poziomie wprost jest mówione co człowiek ma zrobić: „kup to”, „zrób coś dla mnie”; zazwyczaj połączone jest z prośbą: „tak ładnie Cię proszę”, groźbą: „ bo możesz stracić niepowtarzalną okazję” lub jakimś bonusem: „dostaniesz jeszcze zestaw gratis lub zniżkę na następne zakupy”. Przed tego typu manipulacją łatwo jest się obronić, ponieważ jest zauważalna, a ponadto najbardziej powszechna.

2. Emocje. Na tym poziomie manipulujący próbują wpływać na emocje – albo wywołują przyjemne stany albo negatywne, bo wiadomo, że ludzie znacznie chętnej ulegają sugestii albo gdy się doskonale bawią (tak jak na wakacjach, gdy kupuje się na przykład przy plaży rzeczy, o których się wie, że w supermarketach są o wiele tańsze, ale dobry nastrój pozwala przepłacać) albo gdy się czegoś boją (wystarczy zdać sobie sprawę ile ludzie wydają na różne suplementy diety, bo boją się choroby).

3. Myśli. Ten poziom bywa najmniej widoczny, bowiem manipulujący może używać różnych struktur językowych, które bezpośrednio wpływają na myśli, które z kolei ludzie uważają za swoje własne i nie zauważają, że zostały im podsunięte ubrane w odpowiednie słowa. Przed tego typu manipulacją najtrudniej się obronić, bo najpierw trzeba wiedzieć jak wyglądają i działają tego typu techniki.

Jeżeli chcesz się nauczyć jak możesz się bronić przed tego typu manipulacją to zapraszamy na szkolenie „Antymanipulacja”, które odbędzie się już w terminie 10-11 lutego 2018 r. Poznasz na nim techniki NLP, które bywają używane przez manipulatorów aby wpływać na ludzi na poziomie myśli, a także dowiesz się jak się skutecznie przed nimi bronić.

//]]>