ILE ISTNIEJE TECHNIK NLP? | Instytut Neurolingwistyki
FALA EMOCJI
16 July 2018
METODA NA STRES
18 July 2018

ILE ISTNIEJE TECHNIK NLP?

Ile istnieje technik NLP?

W najnowszym wydaniu „Biblii NLP” opisanych jest przeszło 350 technik, metod i wzorców NLP (nic dziwnego, że polskie wydanie tej książki liczy niemal 700 stron). A i tak znam parę metod, których w niej nie ujęto 🙂

A jeśli bym Ci powiedział, że tak naprawdę istnieje tylko jedna technika NLP?

Ściśle mówiąc, istnieje jeden wzorzec, występujący w każdej technice NLP- i w bardzo wielu innych technikach dotyczących zmiany. Ten meta-wzorzec (meta-pattern) został opisany przez Johna Overdurfa i składa się z 4 kroków.

1) Asocjacja do problemu.

Wyobraź sobie zestresowanego klienta który idzie do do terapeuty lub hipnotyzera. Hipnotyzer wywołuje w nim stan relaksu i klient wychodzi z sesji czując się znakomicie. Jednak gdy znowu znajdzie się w sytuacji stresującej, nie odczuje żadnej zmiany. Relaks którego doświadczył u terapeuty nie przekłada się na zmianę „w realu”, a dawny wzorzec problemu pozostał nienaruszony.

Aby zmiana była skuteczna, trzeba najpierw uruchomić te sieci neuronowe w mózgu, które są odpowiedzialne za powstanie problemu. Klient musi się zasocjować do problemu, musi poczuć jak to jest, gdy ma problem.

2) Dysocjacja od problemu.

Gdy klient jest w „stanie problemu” nie ma dostępu do zasobów potrzebnych by go rozwiązać (gdyby miał taki dostęp, to by rozwiązał problem 🙂 ) Trzeba go więc w drugim kroku wydostać ze stanu problemu- czyli zdysocjować od problemu.

3) Asocjacja do zasobu.

W trzecim kroku klient uzyskuje dostęp do zasobu lub zasobów potrzebnych do rozwiązania problemu. Świadomie lub podświadomie znajduje w sobie te stany, umiejętności lub strategie które są potrzebne do rozwiązania problemu. Oczywiście sam dostęp to za mało i konieczne jest jeszcze

4) Przeniesienie zasobu do kontekstu w którym występował problem.

Trzeba połączyć zasób z tymi bodźcami, które do tej pory wywoływały problem, tak by automatycznie wywoływały stan zasobu.

I tyle- zmiana dokonana 🙂 Ujęty pięknem prostoty meta-patternu dokonałem przeglądu znanych mi technik NLP by sprawdzić, czy występuje w każdej z nich. Zmiana przekonań, terapia fobii, usuwanie lęku na linii czasu, New Code NLP, Godiva pattern itp.- wszędzie tam, gdzie zachodzi zmiana, stosowany jest meta-pattern 🙂

 

Pozdrawiam serdecznie 

Lech Dębski 

//]]>