O CÓRCE MILTONA ERICKSONA, SOCJOPACIE I DWÓCH OBJAWIENIACH | Instytut Neurolingwistyki

O CÓRCE MILTONA ERICKSONA, SOCJOPACIE I DWÓCH OBJAWIENIACH

CO ZROBIĆ, GDY KTOŚ NIE CHCE ZAPOMNIEĆ JAK MA NA IMIĘ.
6 May 2015
CZY HIPNOZA NAPRAWDĘ DZIAŁA?
21 May 2015

O CÓRCE MILTONA ERICKSONA, SOCJOPACIE I DWÓCH OBJAWIENIACH

Betty Alice Erickson, córka słynnego Miltona Ericksona, pracowała kiedyś w szkole dla trudnej młodzieży. Jednym z jej podopiecznych był młody socjopata imieniem Bobby.

Wszyscy ostrzegali Betty Alice, by za bardzo nie zadawała się z Bobbym. „Bobby to socjopata, na pewno zrobi ci krzywdę”, mówili jej.

Ale Betty Alice odpowiadała: „Bobby mnie kocha, Bobby nie zrobi mi krzywdy”.

Mówiono jej: „Bobby nikogo nie kocha, to socjopata, nie ma uczuć, nie ma sumienia, na pewno cię skrzywdzi”.

Co na to Betty Alice? „Bobby mnie kocha, Bobby nie zrobi mi krzywdy”.

Ale w końcu opinie przyjaciół zaczęły ją niepokoić, więc postanowiła zasięgnąć opinii swojego sławnego ojca.

Opowiedziała Miltonowi Ericksonowi całą historię i spytała: „Co mam robić? Wszyscy mi mówią, że Bobby mnie skrzywdzi, ale przecież Bobby mnie kocha, Bobby na pewno nie zrobi mi krzywdy.”

Milton Erickson odpowiedział: „Oczywiście masz rację. Bobby cię kocha, Bobby na pewno nie zrobi ci krzywdy. Bobby wynajmie kogoś, by zrobił ci krzywdę”.

I w tym momencie Betty Alice doznała objawienia: zrozumiała, że rzeczywiście zagraża jej niebezpieczeństwo ze strony tego młodocianego socjopaty.

A ja, słuchając jak opowiada tą historię na V Europejskim Kongresie Ericksonowskim, również doznałem objawienia: zrozumiałem z całą mocą wartość komunikacji pośredniej.

Gdyby Milton Erickson starał się przekonać swoją córkę bezpośrednio, przytaczając racjonalne, lewopółkulowe argumenty, na pewno by jej nie przekonał. Usłyszałby w odpowiedzi „Bobby mnie kocha, Bobby nie zrobi mi krzywdy”.

Zamiast tego Milton najpierw potwierdził słowa Betty Alice, a potem wykonał manewr zakręcający jej umysł, zmuszający ją do przewartościowania oceny całej sytuacji.

Jak często masz do czynienia z kimś, kto nie słucha Twoich racjonalnych argumentów?

Jak często masz wrażenie, że Twój klient, znajomy, lub ktoś bliski ma zamknięty umysł i nie jest w stanie dostrzec prawdy, oczywistej dla wszystkich z wyjątkiem niego?

Czy chcesz poznać sposoby na otwarcie zamkniętego umysłu takiej osoby?

Tego właśnie będę nauczał na jedynych w tym roku zajęciach z Zaawansowanej Hipnozy Konwersacyjnej.

Lech Dębski

//]]>