CZY HIPNOZA NAPRAWDĘ DZIAŁA? | Instytut Neurolingwistyki
O CÓRCE MILTONA ERICKSONA, SOCJOPACIE I DWÓCH OBJAWIENIACH
14 May 2015
CZY HIPNOZA NAPRAWDĘ DZIAŁA? CZĘŚĆ 2
22 May 2015

CZY HIPNOZA NAPRAWDĘ DZIAŁA?

Dostałem niedawno maila z zapytaniem, czy film na którym wywołuję u uczestnika szkolenia amnezję jest prawdziwy i czy rzeczywiście jest możliwe by człowiek zapomniał jak ma na imię.

Odpowiedź na oba pytanie jest prosta: TAK.

Zresztą wyraz twarzy zahipnotyzowanego uczestnika w momencie gdy wraca mu pamięć mówi sam za siebie 🙂

 

Znacznie ciekawszym pytaniem jest: na jakiej zasadzie działa hipnoza? Czy zmiany w postrzeganiu wywołane przy pomocy hipnozy zachodzą na poziomie mózgu, czy umysłu? Czy sugestie wpływają na hardware, czy na software?

Dopiero od niedawna naukowcy zaczęli badać te zagadnienia.

Badania przy pomocy PET (Pozytronowej Tmografii Emisyjnej) wykazały, że kolorowe obrazy są przetwarzane w innych obszarach mózgu niż szare. Co się jednak stanie, jeśli zahipnotyzowanej osobie damy sugestię że ma przestać widzieć kolory?

Czy nastąpi zmiana pobudzonych obszarów mózgu, czy też zmiana postrzegania zajdzie na poziomie umysłu, podczas gdy pobudzone neurony w mózgu pozostaną niezmienione?

Stephen Kossyln z Uniwersytetu Harwarda w 2000 roku zbadał to zagadnienie.

Okazało się, że gdy zahipnotyzowanej osobie dajemy sugestie że przestaje widzieć kolory, to gdy pokazujemy jej kolorowy obrazek, jest on przetwarzany w jaj mózgu przez te obszary które są aktywne gdy widzimy różne odcienie szarości.

I odwrotnie, gdy damy jej sugestię, że widzi kolorowy obrazek, a pokażemy jej czarno-biały, badania PET wykazuje wzrost aktywności regionów mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie kolorów.

Tak więc zmiana postrzegania pod wpływem sugestii hipnotycznej jest dostrzegalna już na poziomie komórek mózgu!

A przy okazji badania Kossylna dowiodły, że hipnoza faktycznie istnieje i naprawdę działa 🙂

//]]>