Kolejna część Wyprawy Bohatera… | Instytut Neurolingwistyki

Kolejna część Wyprawy Bohatera…

Dawno, dawno temu…
15 September 2015
Jakie są dwa najczęstsze błędy w komunikacji z innymi?
24 September 2015

Kolejna część Wyprawy Bohatera…

Bohater przekroczył Próg oddzielający Świat Zwyczajny od Świata Niezwykłego. Świat Niezwykły może być prawdziwą krainą, może być nową fazą życia Bohatera, może też być jego wewnętrzną podróżą.

„Titanic” rusza w podróż, niosąc Jacka i Rose ku wielkiej przygodzie. „Sokół Tysiąclecia” wzbija się w przestrzeń kosmiczną, Frodo opuścił już Shire, agentka Starling przyjęła ofertę Hannibala Lectera, a do Meryl Streep przybył Clint Eastwood by jej pokazać że serce kobiety jest jak ocean (choć może to był Leonardo diCaprio w zupełnie innej historii 😉)

Zaczyna się kolejna część Wyprawy Bohatera, w której poznaje on reguły Świata Niezwykłego, zdobywa Sprzymierzeńców, przechodzi pierwsze Sprawdziany oraz mierzy się z Wrogami.

Pierwsze starcia z orkami oraz żołnierzami Imperium jednoczą Drużynę Pierścienia oraz przyjaciół Luke’a Skywalkera. Batman zdobywa reputację jako mroczny obrońca Gotham. Bufetowa- pardon, Anastazja- wchodzi coraz bardziej w perwersyjny świat Greya o 50 twarzach. Młody chłopak pod kierunkiem mistrza Miyagi maluje płot i poleruje samochód, przechodząc sprawdzian cierpliwości i przy okazji ucząc się technik karate. Neo mówi „znam kung fu”, na co jego Mentor odpowiada: „pokaż mi”.

To mogą być poważne Sprawdziany, kształtujące cechy Bohatera, ale nie mają jeszcze ciężaru życia i śmierci. Bohaterowie dzięki nim zbierają całą swoją moc i informacje, potrzebne do następnego etapu: Zbliżania się do Najgłębszej Groty.

„Sokół Tysiąclecia” zostaje wciągnięty w głąb Gwiazdy Śmierci, a cień Saurona pada groźnie na Frodo i jego przyjaciół. Neo dokonuje niemożliwego i ratuje Morfeusza. Osamotniony szeryf (sprawdziany wykruszyły jego Sojuszników!) szykuje broń, by w samo południe zmierzyć się z bandytami. W historiach romantycznych kochankowie zatracają się w miłosnym uniesieniu, by za chwilę stawić czoła kluczowemu zdarzeniu całej fabuły, ostatecznej Próbie.

W Najgłębszej Grocie, na Bohatera czeka największa Próba- konfrontacja ze śmiercią.

Może to być rzeczywiste, śmiertelne zagrożenie, lub nawet prawdziwa śmierć. Kule agenta Smitha przeszywają ciało Neo, Paul Muad’dib zapada w letarg po spożyciu esencji przyprawy, a wielka pajęczyca żądli Frodo i wszystko wydaje się stracone. Może to być śmierć przyjaciela lub mentora jak wtedy, gdy Obi Wan Kenobi ginie od miecza Dartha Vadera, a Achilles traci Patrokolsa. Może to być śmierć dotychczasowego stylu życia, gdy wszystko co było piękne przeminęło z wiatrem, a Scarlett O’Hara stoi załamana w zrujnowanej Tarze. Może to być koniec związku, upadek jakiegoś przedsięwzięcia, śmierć marzeń lub ideałów, śmierć niewinności, zakończenie jakiegoś etapu życia.

Jest to kluczowy moment całej historii. Bohater musi stawić czoło swoim najgłębszym lękom, musi umrzeć, aby się odrodzić. „Coś się kończy, coś się zaczyna”. Bohater po konfrontacji z największym wyzwaniem już nigdy nie będzie taki sam. Zyska nową siłę, nowe zrozumienie, nową tożsamość.

Scarlett O’Hara dumnie podnosi głowę i oznajmia „Przysięgam, że już nigdy nie będę głodna”. Neo wstaje i widzi Matrix, a jego Nemezis nie ma żadnych szans w starciu z Wybrańcem. Agentka Starling odnajduje spokój po konfrontacji z przerażającym wspomnieniem i jest nadzieja, że owce w końcu zamilkną. Bohater przeżył największy kryzys i to go wzmocniło (chyba, że bohater nazywa się Stark, a historię opowiada George R.R. Martin 😉 )

Właśnie dla tego momentu oglądamy filmy, czytamy książki i słuchamy opowieści. Razem z głównym Bohaterem stawiamy czoła swojemu Cieniowi i doświadczamy magicznej trans-formacji.

„Człowiek i cień spotkali się w milczeniu twarzą w twarz i zatrzymali się. Głośno i wyraźnie, naruszając odwieczną ciszę, Ged wymówił imię cienia i w tej samej chwili cień przemówił bez warg i bez języka, wypowiadając to samo słowo: -Ged. – I dwa głosy były jednym głosem.
Ged wyciągnął przed siebie ręce, upuszczając laskę, i objął swój cień, swoje czarne ja, które jednocześnie sięgnęło ku niemu. Światło i ciemność zetknęły się i połączyły, stając się jednością.” (Ursula Le Guin)

Po zwycięstwie nad wrogiem wewnętrznym lub zewnętrznym następuje etap Nagrody. Bohater zabił smoka, zdobył magiczny miecz lub serce kobiety, trzeba więc uczcić zwycięstwo. Przedtem był zaledwie czeladnikiem, teraz przeszedł Próbę i w pełni zasłużył na miano Bohatera, więc słusznie należy mu się Nagroda.

Nagrodą może być miłość, magiczny przedmiot, nowa moc, nowe zrozumienie, nowa mądrość. O wyczynach Beowulfa i Odysa powstają pieśni które przetrwają stulecia. Przy ognisku opowiadane są historie o starciu z wrogiem, a zasługi bohatera są szeroko sławione. Namiętny pocałunek kochanków świadczy, że miłość przetrwała najcięższą Próbę.

Bohater po konfrontacji ze śmiercią jest już nowym człowiekiem, jednakże po świętowaniu Nagrody stoją przed nim dalsze Próby. Musi ruszyć w Drogę Powrotną do swojego Świata, a to niełatwa droga…

//]]>