CZY HIPNOZA MOŻE BYĆ SZKODLIWA? cz.2 | Instytut Neurolingwistyki

CZY HIPNOZA MOŻE BYĆ SZKODLIWA? cz.2

W czym NLP może Ci pomóc?
14 March 2016
Jak SZYBKO pozbyć się lęku?
21 March 2016

CZY HIPNOZA MOŻE BYĆ SZKODLIWA? cz.2

Swego czasu zastanawiałem się, czy hipnoza może być szkodliwa (artykuł na ten temat znajdziesz TUTAJ ! ). Doszedłem wtedy do wniosku, że szkodliwa jest nie hipnoza, tylko brak znajomości hipnozy. Jeśli nie znasz reguł hipnozy i przynajmniej podstaw stosowania języka hipnozy, możesz wyrządzić ludziom sporo krzywdy. Wczoraj na Facebooku znalazłem dobitny przykład potwierdzający tę tezę.

Natknąłem się na radę dla rodziców: „Jeśli dziecko podejmuje wyzwania, zamiast powiedzieć „uważaj” zapytaj : „czy czujesz się bezpiecznie?”. To pytanie według J.Cohen ma zachęcić dziecko do przyjrzenia się sytuacji i wsłuchania się we własne sygnały ostrzegawcze.

Gdyby pan Cohen, autor książki „Nie strach się bać” znał podstawy hipnozy, wiedziałby, że jest to najgorsze możliwe pytanie jakie można zadać.

Pytanie “czy czujesz się bezpiecznie?” kieruje uwagę dziecka do wewnątrz, podczas gdy potencjalne zagrożenia znajdują się na zewnątrz.

Uwaga człowieka jest mocno ograniczona. Kiedyś sądzono, że człowiek może naraz ogarnąć od 5 do 9 kawałków informacji, obecnie coraz więcej danych wskazuje na to, że może skupić się tylko na jednej sprawie. Tak więc jeśli skupiasz się na swoich uczuciach, przestajesz skupiać się na tym, co jest na zewnątrz, czyli na potencjalnych zagrożeniach.

Wyobraź sobie, że siedzisz obok kierowcy i widzisz zbliżającego się TIRa- czy krzykniesz UWAŻAJ!, czy spytasz się “czy czujesz się bezpiecznie?”

Niestety idiotyczna rada J. Cohen została już powielona w przynajmniej 161 udostępnianiach. Naprawdę mam nadzieję, że nie wyniknie z tego żadne nieszczęście…

Co to wszystko ma wspólnego z hipnozą? Otóż w dużej mierze hipnoza polega na umiejętności sterowania uwagą osoby hipnotyzowanej. Zarówno w hipnozie jawnej (gdy drugi człowiek wie, że jest hipnotyzowany), jak i w hipnozie ukrytej, konwersacyjnej, kierujemy uwagę drugiego człowieka tam, gdzie jest to użyteczne.

Gdy człowiek ma problem, zazwyczaj skupia uwagę na problemie. I przeważnie jest to ostatnie miejsce, gdzie powinien kierować uwagę. Na przykład gdy odczuwasz nieuzasadniony lęk, skupianie się na lęku zazwyczaj jeszcze go pogarsza.

Obszar zasobów potrzebnych do rozwiązania problemu mieści się poza obszarem problemu. Zatem zadaniem hipnotyzera jest przekierowanie uwagi klienta z obszaru problemu na obszar rozwiązań.

Jak to zrobić? Na warsztacie z Zaawansowanej Hipnozy Konwersacyjnej poznasz też podstawy Attention Shifting Coaching, metody, która pozwala przenieść uwagę drugiej osoby tak, by problem przestał istnieć. Cały program zajęć znajdziesz TUTAJ KLIKNIJ !

A jeżeli chcesz poznać różne zastosowania hipnozy to zapraszamy na Hipnozonę 🙂

A na razie zadając komuś pytanie, zastanów się w którą stronę skieruje ono uwagę rozmówcy i czy ten kierunek jest odpowiedni…

//]]>