Mówi się czasem o kimś, że jest człowiekiem pozbawionym jakichkolwiek wartości. W rzeczywistości oznacza to, że wartości tego człowieka są inne niż wartości tego, kto wygłasza takie stwierdzenie.
System wartości obok systemu przekonań (z którym jest zresztą bardzo powiązany) jest jednym z najważniejszych elementów naszej osobowości. To właśnie on odpowiada za decyzje które podejmujemy, za naszą motywacje i ocenę sytuacji.
Trudno sobie wyobrazić podejmowanie decyzji bez systemu wartości. Skąd wiesz, czym się kierować np. przy wyborze jedzenia? Czy ważne jest dla ciebie kryterium „zdrowia”? Czy może „smaku”? A może „ceny” ?
I jak decydujesz kiedy zjeść? Są ludzie, którzy kierują się zegarkiem: nadeszła pora jedzenia, więc jem. Są też tacy, którzy kierują się doznaniami z żołądka: jeśli czuję w żołądku głód, to jem. I są tacy którzy kierują się doznaniami z kubków smakowych, wyobrażając sobie, jak będzie smakować potrawa, lub węchem. Jak sądzisz, którzy z nich są najszczuplejsi?
A przecież jedzenie to tylko jedna z dziedzin życia (pytanie, na ile jest dla ciebie ważna? – i znowu mówimy o wartościach). Kontakty z ludźmi, wybór partnera życiowego lub biznesowego, wybór kariery i sposobu na życie, zdrowie, hobby itd., itp.- wszędzie tam gdzie podejmujemy decyzje mamy do czynienia z wartościami.
Wartości też stanowią podstawę motywacji. Jeśli ważne jest dla ciebie ‘zdrowie” lub „sprawność fizyczna” to nałożysz dres i pójdziesz ćwiczyć, jeśli ważniejsza jest „wygoda” to pozostaniesz w domu przed telewizorem.
Wartości służą również ocenie zdarzeń. „To było dobre”, „tamto było złe”, „a tamto było skuteczne lub nieskuteczne” – to wszystko wyraża system wartości oceniającego. Dla jednych ważne są wartości związane z kategoriami moralnymi dobra i zła, dla innych wartością jest pragmatyzm. Jeszcze inni uważają, że nie oceniają innych – i dla nich wartością jest „nieocenianie” albo „tolerancja”
Tak więc wartości nieustannie odgrywają ważną role w naszym życiu, czy tego chcemy, czy nie. Problem polega na tym, że często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie wartości naprawdę kierują naszym życiem. Na przykład możemy uważać że nadrzędną wartością w związku jest „miłość”, podczas gdy w istocie kierujemy się wartością „bezpieczeństwo”. I na pewno partner którego wybierzemy „bo go kocham a on/a mnie kocha” to inny partner niż ten który „nie zrobi mi krzywdy”, albo „nie porzuci mnie”.
Jak zatem rozpoznać, które wartości rzeczywiście kierują naszym życiem, a nie są tylko niedoścignionym ideałem do którego WYDAJE SIĘ nam, że dążymy?
Dowiesz się tego na odbywającym się we wrześniu w Sopocie szkoleniu NLP PRACTITIONER – na które jeszcze tylko do 20 czerwca obowiązuje cena promocyjna.