NA TWOJEGO DOŁA | Instytut Neurolingwistyki
TAK CHCIAŁBYM, ALE…
4 October 2019
KTO MA RACJE
4 October 2019

NA TWOJEGO DOŁA

Co zrobić gdy masz doła?😒

Zarówno takiego lekkiego (typu: nie wyszło mi spotkanie biznesowe, stałem w korku 30 minut, znowu jest poniedziałek), jak i poważnego kalibru ( straciłem pracę na której mi zależało lub porzuciła mnie miłość mojego życia) ? 🤔

Nasi pradziadowie mieli prostą radę: „Weź się w garść! Zapomnij o tym, zajmij się czymś innym, nie ma sensu płakać nad rozlanym mlekiem”.

Z kolei XX wieczna psychologia humanistyczna radzi coś przeciwnego. „Daj sobie czas na odżałowanie straty, przeżyj to uczucie do końca, nie uciekaj od tych emocji, bo jeśli to zrobisz, to i tak wrócą i to w znacznie gorszej postaci”

Zatem co masz robić, gdy wpadniesz w dołek? Starać się jak najszybciej z niego wygrzebać, czy dać sobie czas na przeżycie do końca tych negatywnych emocji?

Współczesna neuronauka pokazuje, że nasz mózg jest organem wysoce plastycznym. Neurony wspólnie odpalane, łączą się („Neurons that fire together, wire together”). Można powiedzieć, że nasz mózg przypomina mięsień. Jeśli idziesz na siłownię i robisz ćwiczenia wzmacniające tylko biceps, zapominając o tricepsie, biceps zacznie się rozwijać, natomiast nieużywany triceps zacznie zanikać.

Podobnie dzieje się w mózgu. Jeśli „trenujesz” jakiś sposób myślenia i odczuwania, w mózgu powstają ścieżki neuronowe ułatwiające przepływ pobudzeń odpowiedzialnych za ten sposób myślenia. („Neurons that fire together, wire together”).

Tak więc jeśli pogrążasz się w smutku, snując rozważania o tym jak ci źle, to wcale się od niego nie uwalniasz. Wręcz przeciwnie, wzmacniasz w ten sposób ścieżki neuronów powiązane z byciem w dołku. I nie tylko trudniej ci się z niego wydostać, ale również w przyszłości łatwiej ci będzie w niego wpadać!

Zatem skoro już z taką łatwością wkopujesz się w dołek – przestań kopać tylko zacznij go zasypywać ! I wiem, że jest to trudne (jeśli nie znasz NLP ) i masz wrażenie, że działasz wbrew sobie (dokładniej – wbrew swoim emocjom), ale warto to zrobić, gdyż w ten sposób w twoim mózgu powstają nowe ścieżki neuronowe, odpowiedzialne za wydobywanie się z dołka 🙂

A jeśli chcesz wiedzieć jakie techniki i metody możesz jeszcze zastosować aby poradzić sobie z dołkiem zajrzyj

TUTAJ !

//]]>