“Przemyślenia na temat hipnozy” | Instytut Neurolingwistyki
“Jak stosować hipnozę w nagłych wypadkach czyli o hipnozie, czynniku krytycznym, lekarzach i wypadkach część druga.”
24 February 2015
“Czy masz wolną wolę?”
24 February 2015

“Przemyślenia na temat hipnozy”

Autor: Lech Dębski

Na ostatnim szkoleniu z hipnozy scenicznej, zahipnotyzowany uczestnik z apetytem zjadł świeżą cebulę, przekonany że zjada soczyste jabłko.

Chwalił nawet smak jabłka- przynajmniej do momentu gdy pstryknięcie palców hipnotyzera nie wróciło go do stanu pełnej świadomości. Wtedy zachwyty nad smakiem soczystego jabłka zostały zastąpione wypluwaniem resztek cebuli i rozpaczliwym piciem wody 🙂

Jest to spektakularny przykład mocy sugestii hipnotycznej. W stanie zwykłej świadomości przeciętny człowiek nie potrafi zjeść cebuli nie krzywiąc się i nie płacząc. W stanie hipnozy odruchowa reakcja łzawienia oczu zostaje powstrzymana, a osoba zahipnotyzowana cieszy się smakiem zjadanego jabłka.

Cóż za wspaniały przykład panowania umysłu nad ciałem!

Jednocześnie ten wyczyn sprowokował niektórych uczestników do podjęcia odwiecznej dyskusji: czy w stanie hipnozy można zmusić kogoś do czynów nieetycznych, sprzecznych z jego systemem wartości lub szkodliwych.

Na początku ubiegłego wieku hipnotyzer i uczony Jules Liegois przeprowadził niezwykły pokaz podczas konferencji zorganizowanej w Salpetriere w Paryżu.

Zahipnotyzował młodą kobietę, wręczył jej gumowy nóż, dał sugestię, ze jest to prawdziwy nóż i kazał nim dźgnąć osobę na widowni. Kobieta posłusznie wypełniła polecenie hipnotyzera, a Liegois na tej podstawie wysnuł wniosek, ze można kogoś zmusić do czynów nieetycznych i sprzecznych z jego interesem.

Jednak gdy większość uczestników konferencji wyszła już z sali, grupa studentów medycyna powiedziała wciąż zahipnotyzowanej kobiecie żeby się rozebrała (ach ci studenci medycyny 😉 ).

Kobieta nie tylko się nie rozebrała, ale szybko wyszła z transu, dała w twarz niefortunnemu „hipnotyzerowi” i wyszła z sali.

W stanie hipnozy nie można nikogo zmusić do zrobienia czegoś sprzecznego z jego systemem wartości.

PODSTAWOWĄ FUNKCJĄ NIEŚWIADOMEGO UMYSŁU JEST ZAPEWNIENIE BEZPIECZEŃSTWA.

W stanie hipnozy właśnie nieświadomy umysł odgrywa zasadniczą rolę. Gdy słyszy jakąś sugestię mogącą narazić osobę zahipnotyzowaną na niebezpieczeństwo, lub która mu się po prostu nie podoba, szturcha łokciem wyłączony umysł świadomy mówiąc: „hej stary, obudź się! Dzieje się coś co mi nie pasuje i potrzebna jest mi twoja opinia!”

To w stanie zwykłej świadomości ludzie obwiązują się materiałami wybuchowymi, i wysadzają samych siebie i innych by trafić do raju Allacha. Nieświadomy umysł nie jest taki głupi i zawsze dba o bezpieczeństwo danej osoby.

WŁAŚNIE Z TEGO WZGLĘDU HIPNOZA JEST TAK BEZPIECZNYM NARZĘDZIEM. NIE MOŻNA WYKORZYSTAĆ HIPNOZY BY OSOBA ZAHIPNOTYZOWANA ZROBIŁA COŚ DLA NIEJ SZKODLIWEGO, LUB SPRZECZNEGO Z JEJ SYSTEMEM WARTOŚCI.

Czy rzeczywiście?

W latach 60 ubiegłego wieku pewien badacz uniwersytecki wybrał losowo młodą ochotniczkę, zahipnotyzował ją i polecił jej się rozebrać. Ku przerażeniu profesora- i uciesze studenckiej widowni- dziewczyna rzeczywiście zaczęła się rozbierać! Profesor natychmiast przerwał eksperyment. (a studenci na widowni dali głośny wyraz swemu rozczarowaniu 😉 )

Jak się potem okazało, profesor wybrał przypadkiem do pokazu dziewczynę, która była zawodową striptizerką.

//]]>