O MAŁPICH KŁOPOTACH | Instytut Neurolingwistyki
MYŚLISZ, ŻE MASZ TYLKO JEDEN MÓZG?
29 March 2022
WARTO PRZESTAĆ NARZEKAĆ
1 April 2022

O MAŁPICH KŁOPOTACH

Pisałem poprzednio o naszych 3 mózgach i o problemach, w które nas czasem ładują. Dzisiaj trochę bardziej szczegółowo napiszę o Małpich Kłopotach i o tym, jak ich uniknąć.
Wyobraź sobie, ze wpadasz na Genialny Pomysł, który pozwoli firmie w której pracujesz oszczędzić setki milionów złotych, rozwiąże sprawę deficytu budżetowego Polski, albo stanowi lekarstwo na raka. Znajdujesz więc odpowiednią Wysoko Postawioną Osobę i idziesz do niej ze swoim pomysłem, przekonany, że genialnej prostocie rozwiązania na które wpadłeś nie można się oprzeć. I na poziomie mózgu człowieka, nastawionego na rozwiązania, rzeczywiście tak jest.
Czemu wiec twoje rozwiązanie prawie na pewno nie zostanie przyjęte? Otóż, zapewne o tym nie wiedząc, pogwałciłeś nie jeden, a cztery Małpie Protokoły Zachowania!
1) Obwąchiwanie tyłków, czyli kim ty jesteś i gdzie przynależysz w hierarchii. Nasze wewnętrzne małpy są bardzo konserwatywne. Wielka Małpa do której przyszedłeś myśli sobie- do tej pory przetrwałam w hierarchii grupy i mój status nie został naruszony. Teraz się pojawia ktoś, kto może naruszyć hierarchię- kim on właściwie jest? I o co mu NAPRAWDĘ chodzi? Chce uznania? Awansu w hierarchii? Wykazać, ze kierownictwo źle zarządza? Te małpie pytania muszą znaleźć odpowiedzi, zanim człowiek w ogóle zacznie się zastanawiać nad rozwiązaniem
Celem większości organizacji nie jest rozwiązywanie codziennych problemów, ani nawet realizowanie szczytnych misji wpisanych w status organizacji czy firmy. Celem większości organizacji jest przetrwanie organizacji, by małpy ją tworzące mogły czuć się bezpiecznie. Potencjalny wstrząs w hierarchii organizacji, naraża ten cel.
2) Kto jest większą małpą czyli gra w dominację.
Wielka Małpa, do której przychodzisz z rozwiązaniem, może potraktować to jako sygnał, że uważasz, iż sama nie jest w stanie rozwiązać problemu. „AAAAAA!!!! Grozi upokorzenie!!!” -wrzeszczy wewnętrzny szympans. Jak można tego uniknąć? Najprostszym sposobem jest wykazanie, ze twój pomysł jest bez wartości i odrzucenie go.
3) Nie robimy tego w ten sposób.
Każda grupa ma swoje zasady i protokoły. Nawet jeśli są nieoficjalne, nie znaczy to, że nie muszą być przestrzegane. Twoja przyjście do Wielkiej Małpy mogło pogwałcić to, co w terminologii wojskowej nazywa się łańcuchem dowodzenia- karygodne odstępstwo od protokołu!
4) Nie jesteś z naszej grupy.
Jeśli nie jesteś członkiem naszej małpiej gromady (lub pod-gromady wewnątrz większej organizacji), to czemu się wtrącasz ze swoimi pomysłami? Myślisz, że sami sobie nie poradzimy? Klasycznym przykładem takiego Małpiego Problemu jest policjant interweniujący przy domowej awanturze, przeciwko któremu nagle zwracają się wszystkie strony konfliktu.
Jak sobie radzić z takimi Małpimi Problemami? A trzeba je rozwiązać, bo dopóki jest aktywowany małpi mózg drugiej osoby, dopóty nie ma sensu przedstawiać faktów i rozwiązań. Małpa jest silniejsza od Człowieka więc twoje fakty i argumenty nie będą przetwarzane.
1) Potwierdź, że wiesz gdzie przynależysz i że nie zamierzasz naruszać statusu. „Szefie, wiem, że jestem tylko programistą/księgowym i nie znam się za bardzo na budżecie/komputerach, ale przyszedł mi do głowy pewien pomysł..”
2) Podnieś status osoby z którą rozmawiasz.
„Czy mógłby pan rzucić na to okiem i sprawdzić, czy się gdzieś nie pomyliłem…”
Pójdź do szefa i powiedz „mam rozwiązanie wszystkich pana problemów”- od razu cię odrzuci. Pójdź do szefa i poproś go o pomoc- od razu mu schlebisz i zajmie się tym, co mu przedstawiasz.
3) Przyznaj, że łamiesz regułę dla małpich, nie ludzkich powodów.
„Wiem, że powinienem pójść do mojego bezpośredniego przełożonego, ale sobie pomyślałem, że pan mnie nie wyśmieje.”
„Zwykła droga służbowa trwa zbyt długo”- to dobry powód dla człowieka, nie dla małpy. Jeśli Wielka Małpa jest strażnikiem zasad, to odbierze to jako atak na siebie. Daj jej powód który zrozumie małpa: „nie chciałem wyjść na idiotę”.
A jeszcze lepiej- nie łam reguł grupy. Jeśli nie znasz reguł- znajdź kogoś kto zna i spytaj się go.
4) Przyznaj, że jesteś człowiekiem z zewnątrz i pod żadnym pozorem nie przedstawiaj się jako autorytet. Jeśli jesteś Wielkim Mędrcem, który ma pokazać prostaczkom jak powinni działaś, to prostaczki się zjednoczą, by pokazać ci że nic nie wiesz i nic nie umiesz.
„Nie znam się na tym za bardzo i nie wiem czy ma to sens, ale możemy zrobić to w ten sposób…”
Zasada jest prosta: DAJ MAŁPIE BANANA, BYŚ MÓGŁ POROZMAWIAĆ Z CZŁOWIEKIEM!
Grupa nie musi być duża, może być dwuosobowa. Jeśli chcesz poradzić swojej drugiej połówce jak usprawnić pracę w kuchni lub naprawić samochód, pamiętaj żeby unikać aktywowania jej małpiego mózgu. Małpie reguły są takie same niezależnie od grupy: chronić status, trzymać się reguł grupy, unikać zmian mogących zagrozić grupie (a najczęściej: unikać wszystkich zmian).
Istnieją jeszcze dwa rodzaje małpich problemów:
5) Śnieżynka. Jest to członek grupy o niskim statusie, jednak wykonujący ważną robotę i z tego powodu domagający się dla siebie wyjątkowego traktowania. Typowym przykładem jest pani w dziekanacie, będąca postrachem wszystkich studentów 🙂 . Rozwiązanie: traktuj taką osobę w sposób wyjątkowy! Masz z tym jakiś problem? Tylko jeśli został aktywowany twój małp mózg.
6) Nietykalny. To osobnik który nie rozumie małpich gier i z tego powodu wyłącza się z grupy- zazwyczaj poprzez zrażanie do siebie wszystkich innych jej członków. Traktuj go jako człowieka, nie jako małpę, nie dając się sprowokować jego zaczepkom mających sprowokować twoją małpę do wybuchu złości.
Moja wewnętrzna małpa przyjaźnie kiwa łapą twojej małpie życząc jej wielu bananów 🙂
Pozdrawiam serdecznie
Lech Dębski
//]]>