„Jak pozbyć się nieprzyjemnego uczucia i zastąpić je bardzo przyjemnym lub wręcz rozkosznym? „ | Instytut Neurolingwistyki
„Najważniejsze zdanie jakie usłyszysz w życiu”
24 February 2015
„O hipnozie, czynniku krytycznym, lekarzach i wypadkach”
24 February 2015

„Jak pozbyć się nieprzyjemnego uczucia i zastąpić je bardzo przyjemnym lub wręcz rozkosznym? „

Autor: Andrzej Batko

Zapewne  zdarza ci się doświadczać nieprzyjemnego uczucia w niektórych sytuacjach. Najczęściej ludzie doświadczają takich uczuć fizycznie, jako rodzaj ucisku w ciele. Może to być ucisk, ciężar lub rodzaj ruchu w brzuchu, w klatce piersiowej lub w innej części ciała. Zwykle pojawia się ono jako reakcja na określoną sytuację. Psychologia może nadawać temu odczuciu różne nazwy takie jak lęk, strach, niesmak, napięcie, stres lub podobne. Od nazwania jednak uczucie ni znika, niestety. Jak wiesz w NLP nie zajmujemy się określaniem nazw, szukaniem przyczyn lub wyjaśnień dlaczego tak się czujesz. Szukamy metody jak to zmienić, najszybciej jak się da i jak najmniejszym kosztem. Nie zadowalamy się też zmniejszeniem nieprzyjemności lecz idziemy na całość i zastępujemy niepożądane uczucie innym najlepiej wspaniałym stanem emocjonalnym, który będzie znacznie bardziej użyteczny w danej sytuacji. Na przykład, gdy czeka Cię jakaś trudna rozmowa lub gdy wspominasz nieprzyjemne zdarzenie i pojawia się to uczucie, to czy nie byłoby lepiej poczuć się wspaniale i na luzie przed tą rozmową? Lub z dystansem poczuć rozbawienie na myśl o tamtym wspomnieniu? Jeśli zgadzasz się ze mną, że lepiej jest się czuć lepiej niż gorzej, dobrze niż źle lub wspaniale zamiast parszywie to ten eksperyment może dostarczyć Ci bardzo przydatnego narzędzia. A więc do dzieła:

1. Pomyśl o jakiejś sytuacji która na przykład wywołuje takie uczucie. Możesz pomyśleć o jakiejś sytuacji, która Cię czeka lub przypomnieć sobie coś co wywołuje takie uczucie.

2. Zauważ gdzie w ciele to czujesz najbardziej. Jeśli się porusza to w jakim kierunku? Z lewa na prawo? Odwrotnie? Z dołu do góry? Wiruje? W którą stronę?

3. Pomyśl, gdybyś miała lub miał wyobrazić sobie kształt tego odczucia to co by to było? Kula, walec, bezkształtna masa? Gdyby miało fakturę, powierzchnię to czy byłoby chropawe, gładkie, jakieś inne? Gdyby miało kolor to jaki byłby to kolor? Przykład: Bura kula, o chropawej powierzchni, obracająca się powoli w prawą stronę.

4. Pomyśl jak wolisz się czuć zamiast tego? Zrelaksowana, podekscytowany, spokojny, ucieszona? Przypomnij sobie sytuację w, której tak się czułaś lub czułeś. Gdyby to uczucie miało kolor to jaki by to był kolor? Jaką fakturę, powierzchnie?  Przykład: Różowa kula, aksamitna w dotyku.

5. Sięgnij rękami, wykonując fizycznie ten gest i „wyciągnij to niepożądane uczucie na zewnątrz, tak aby znalazło się przed Tobą, w tym kolorze i z tą fakturą jaką miało.

6. Trzymając rękami wyobrażony kształt, wyobraź sobie, że wsuwasz w to palce (tak jakbyś miał lub miała wywrócić na lewą stronę gumową piłkę, która jest rozcięta. Zacznij wywracać na lewą stronę,która ma nowy, inny kolor taki jak to pożądane uczucie, taką samą fakturę. Zacznij ją obracać w przeciwną stronę niż dotychczas.

7. Przyciągnij do siebie i włóż w to samo miejsce skąd to wyszło.

8. Sprawdź jak inaczej teraz się czujesz.

Inaczej? Fajnie! Zwróć uwagę jak inaczej, mając to uczucie zaczynasz myśleć i pomyśl jak to wpłynie na Twoje zachowanie.

Ten eksperyment jest przykładem pracy bezpośrednio na submodalnościach w systemie kinestetycznym, bez pośrednictwa zabiegów dokonywanych na submodalnościach wzrokowych lub słuchowych. Coś nowego, coś innego i robi się to szybciej i łatwiej niż tradycyjne prace na submodalnościach wzrokowych.

Możesz to stosować w różnych sytuacjach gdy poczujesz taką potrzebę.

//]]>