THE BEST OF ANDRZEJ BATKO – “Nauka potwierdza podstawowe założenia operacyjne NLP!” | Instytut Neurolingwistyki

THE BEST OF ANDRZEJ BATKO – “Nauka potwierdza podstawowe założenia operacyjne NLP!”

Agnieszka Ornatowska w radiowej „Czwórce” 25.07.2016
26 July 2016
Jak wykorzystać eksperymenty przeprowadzane przez psychologów społecznych w marketingu internetowym.
11 August 2016

THE BEST OF ANDRZEJ BATKO – “Nauka potwierdza podstawowe założenia operacyjne NLP!”

Nauka potwierdza podstawowe założenia operacyjne NLP!

Co ma wspólnego jeden z odkrywców struktury DNA Francis Crick z NLP?

Rezultaty prac prowadzonych przez czołowych światowych badaczy z różnych dziedzin nauki zaczynają dostarczać odpowiedzi na pytanie “Jak mózg tworzy umysł?”. Jednym z nich jest odkrywca struktury DNA Francis Crick, który od ponad 10 lat zajmuje się prowadzeniem badań nad działaniem ludzkiego umysłu. Dodatek specjalny do polskiej edycji Scientific American zawiera artykuły czołowych badaczy dotyczące relacji mózg-umysł. Większość tych badań dostarcza naukowego wyjaśnienia tego co robimy w NLP (i to od prawie 30 lat!).

Prof A. R. Tomasio z Zakładu Neurologii w University of Iowa College of Medicine potwierdził swoimi badaniami jedno z podstawowych założeń operacyjnych NLP – “Mapa nie jest terenem” czyli założenie mówiące o tym w jaki sposób reprezentujemy rzeczywistość, tworząc subiektywne reprezentacje doświadczenia.

“Moja hipoteza sugeruje zatem, że mózg odwzorowuje w postaci map zarówno organizm, jak i zewnętrzną rzeczywistość, w celu wytworzenia nowej drugorzędowej ich reprezentacji. Świadczy to, że organizm zmapowany w mózgu oddziałuje z obiektem, również odwzorowanym w mózgu. Drugorzędowa reprezentacja nie jest abstrakcją; występuje w strukturach nerwowych, takich jak wzgórze i kora obręczy.”

I to jest to co nazywamy w NLP subiektywnym modelem rzeczywistości, na którym można dokonywać modyfikacji – submodalności.

Z kolei Francis Crick w swoim artykule zastanawia się nad podstawowym pytaniem: w jaki sposób mózg tworzy całościowe reprezentacje z sygnałów wzrokowych?

W polskiej edycji Scientific American jest też artykuł E. F. Loftus na temat fabrykowania wspomnień czyli tego co robimy na każdym “NLP PRACTITIONER” w postaci zmiany struktury rzeczywistości lub w procedurach takich jak “Reimprinting” lub “Zmiana historii osobistej”.

 

Autor- Andrzej Batko*

*Artykuł z archwialnego NEURONA

//]]>