CZY MÓWISZ W TYM SAMYM JĘZYKU CO JA ? | Instytut Neurolingwistyki

CZY MÓWISZ W TYM SAMYM JĘZYKU CO JA ?

MOJA I TWOJA RACJA
27 January 2022
ZOBACZYĆ TO UWIERZYĆ ?
31 January 2022

CZY MÓWISZ W TYM SAMYM JĘZYKU CO JA ?

Czy zdarzają Ci się takie osoby, z którymi nie możesz się porozumieć? Mówisz do nich, przekonujesz, używasz różnych argumentów, może nawet jakichś znanych Ci technik perswazji i…nic ☹
Twoja informacja nie trafia do drugiej osoby i możesz nawet masz wrażenie, że ona po prostu Ciebie nie rozumie, jakbyście obydwoje mówili w różnych językach.
I czasem tak naprawdę jest!
W NLP mówimy często, że są trzy rodzaje języka polskiego w podziale na systemy reprezentacyjne (czyli sposoby w jaki ludzie myślą): wzrokowy, słuchowy i czuciowy.
Wzrokowcy opisują swoje myśli, za pomocą słów związanych z tym, co można zobaczyć; mówią na przykład opisując swój problem: „Widzę to w ciemnych barwach i potrzebuję wyjaśnień”.
Słuchowcy używają słów związanych z tym, co można usłyszeć; mówią o swoim problemie tak: „Brzmi mi tutaj jakaś fałszywa nuta i moja intuicja podpowiada mi, że trzeba to zharmonizować”
A czuciowcy mówią o uczuciach; w przypadku problemu użyją tego typu słów: „Napotykam przeszkody i nie idzie mi gładko, a chcę, żeby wszystko się ułożyło”
Niby ten sam komunikat, ale składa się z zupełnie innych słów.
Co zrobić, żeby się porozumieć? Wystarczy dopasować swoje słownictwo do swojego rozmówcy i zacząć mówić w jego języku☺ To takie proste, ale działa doskonale!
Oczywiście, systemy reprezentacyjne to tylko jeden ze sposobów, aby skutecznie się porozumiewać z innymi – o wszystkich najbardziej istotnych i skutecznych będziemy mówić na szkoleniu online POZNAJ NLP – JAK MOŻESZ SKUTECZNIE SIĘ KOMUNIKOWAĆ już w lutym, więc jeśli chcesz się tego nauczyć kliknij link i zarezerwuj swoje miejsce już teraz ponieważ jeszcze tylko przez kilka dni na to szkolenie obowiązuje cena promocyjna 🙂
//]]>