PIĄTEK TRZYNASTEGO | Instytut Neurolingwistyki
KIEDY NIE CHCE CI SIĘ ZABRAĆ DO DZIAŁANIA
10 January 2023
ZNIŻKOWA CENA NA BLUE MONDAY!
16 January 2023

PIĄTEK TRZYNASTEGO

Znaczenie danego zachowania zmienia się zależnie od kontekstu. Czy zabijanie jest dobre, czy złe? W większości sytuacji jest jak najbardziej złe i potępiane. Z kolei na wojnie jest czymś właściwym i pożądanym – skuteczni zabójcy cieszą się uznaniem, a jeśli odmówisz zabijania możesz trafić pod sąd wojenny i samemu zostać zabitym!
Kontekst określa ramę (z angielskiego frame) przez którą postrzegamy daną sytuację. Zamieniając tę ramę (reframing), zmieniamy swoje nastawienie do danej sytuacji.
Oprócz przeramowania kontekstu (context reframing), mamy jeszcze przeramowanie znaczenia (meaning reframing).
Tak naprawdę rzadko kiedy reagujemy bezpośrednio na samo zdarzenie. Zazwyczaj reagujemy na ZNACZENIE, które mu nadajemy.
Wyobraź sobie, że starasz się o pracę i nie dostajesz jej, albo że zostaje odrzucony twój projekt. Jakie znaczenie nadasz temu zdarzeniu? Możesz powiedzieć sobie – widać miało tak być. Możesz mieć pretensje do tych idiotów którzy się na tobie nie poznali. Możesz stwierdzić, że widać jesteś niewystarczająco dobry – albo że twój projekt był niewystarczająco dobry (czy widzisz, że są to dwie różne ramy, wywołujące dwie różne reakcje?). Możesz uznać, że za mało się starałeś, że miałeś pecha – albo, że zawsze masz pecha… albo, że pech prześladuje Cię bo właśnie jest piątek trzynastego…
Tak naprawdę jest bardzo wiele znaczeń, które możesz nadać temu zdarzeniu. Które z nich jest prawdziwe i słuszne?
Nie wiadomo, ale wiadomo, że znaczenie które nadajesz zdarzeniu określa twoją reakcję. Rama przez którą postrzegasz zdarzenie określa co myślisz, co czujesz i jakie masz możliwości. I to właśnie Ty nadajesz tą ramę
Przeczytaj jeszcze raz uważnie poprzednie zdanie, gdyż może to być najważniejsze zdanie które usłyszysz w swoim życiu!
Jeśli zrozumiesz, że TO TY SAM NADAJESZ ZNACZENIE RÓŻNYM ZDARZENIOM W TWOIM ŻYCIU, to otrzymasz klucze do Matrixa
Od tej pory sam będziesz decydować o tym, przez jaką ramę będziesz postrzegać rzeczywistość, co będziesz myśleć, czuć i robić. Odzyskasz kontrolę nad swoim życiem!
//]]>