CZY MASZ SILNĄ WOLĘ? | Instytut Neurolingwistyki
URODZINY ANDRZEJA BATKO
10 May 2023
TWOJE MYŚLI ZARAZ PO PRZEBUDZENIU
17 May 2023

CZY MASZ SILNĄ WOLĘ?

Czy masz silną wolę?🤔
Ja zadam jednak inne pytanie: a po co ci silna wola?🙃
Zapewne się teraz oburzysz: „No jak to, Lechu, po co mi silna wola? Jak mi się czegoś nie chce robić, to dzięki silnej woli mogę się do tego zmusić. Jak mam ochotę na coś słodkiego, to dzięki silnej woli mogę sobie tego odmówić, żeby utrzymać dietę. Zamiast zadawać głupie pytania, lepiej daj mi jakiś sprytny NLPowski sposób na poprawę siły woli!”
Wbrew popularnym poglądom silna wola jest bardzo kiepskim sposobem na radzenie sobie z lenistwem czy z pokusą. Co więcej, badania wykazują, że stosowanie siły woli jest bardzo wyczerpujące. Wygląda to trochę tak, jakbyśmy mieli jej ograniczony zapas i gdy ją zużyjemy, będzie nam trudno z niej korzystać.
Wyobraź sobie, że przychodzisz na badania percepcji smaku. Poproszono cię o odpuszczenie sobie jednego posiłku, więc wchodząc do sali czujesz głód. W powietrzu rozchodzi się zapach świeżo upieczonych czekoladowych ciastek. Na stole widzisz dwie miski. W jednej znajdują się bardzo apetycznie wyglądające czekoladowe ciastka. W drugiej- zwykle rzodkiewki 😶
Zanim eksperymentator wyjdzie z pokoju poprosi cię o jedzenie wyłącznie rzodkiewek. Patrzysz tęsknie na smakowicie wyglądające ciastka, ale dzielnie opierasz się pokusie. (W prawdziwym doświadczeniu niektórzy uczestnicy nawet brali ciastka do ręki i je wąchali, jednak wszyscy wykazali się siłą woli i jedli tylko to, co mieli zjeść). Po pięciu minutach wodzenia cię na pokuszenie zjawia się badacz i przeprowadza cię do innej sali, gdzie następuje druga faza eksperymentu, rzekomo nie związana z pierwszą.
Masz rozwiązać kilka zadań. Nie wiesz jednak, że zadania są niemożliwe do rozwiązania, a w całym eksperymencie nie chodzi o badanie smaku, tylko o zmierzenie czasu, po jakim poddasz się i zrezygnujesz z rozwiązywania zadań.
Wyniki badania były jednoznaczne. Uczestnicy z grupy kontrolnej, którzy nie musieli zmagać się z pokusą, poddawali się po przeciętnie po 19 minutach. Ci, którym pozwolono jeść tylko rzodkiewki i musieli wykazać się siłą woli opierając się apetytowi na ciasteczka, wytrwali przy zadaniu jedynie 8 minut. Wcześniejsza walka z samym sobą wyczerpała zasoby siły woli, zwiększając podatność na frustrację.
Skoro zasoby siły woli są ograniczone, co można zrobić by poradzić sobie w konflikcie między intelektem a emocjami? A gdyby tak nauczyć się sposobów pozwalających na zmienianie swoich emocji?
Jak to zrobisz dowiesz się już w sierpniu podczas kolejnej wyjątkowej edycji szkolenia NLP Practitioner. Dlaczego ta edycja jest wyjątkowa?
W tym roku został wydany już 15-ty (!) poradnik psychologiczny naszej trenerki Agnieszki Ornatowskiej, który pokazuje kolejne możliwości wywierania wpływu na swój umysł, a przez to na swoje ciało, emocje, energię, innych ludzi i rzeczywistość. I z tej okazji postanowiliśmy w te wakacje zrobić MEGA promocyjną edycję naszego najbardziej znanego treningu NLP Practitioner Certification, aby więcej osób miało możliwość nauczyć się prostych i skutecznych metod wpływania na siebie i na innych ludzi – bo właśnie tym jest NLP.
I dlatego dla pierwszych 10 osób, które się zgłoszą na nasze szkolenie mamy 50% zniżki!!!
A dla tych, którzy zapiszą się później – proponujemy cenę zniżkową, która również jest bardzo atrakcyjna 🙂
Tak promocyjnego Treningu NLP Practitioner Certificatoin u nas nie było od lat i taka okazja już się nie powtórzy, więc warto skorzystać i zapisać się na zajęcia już teraz! Link do zapisów:
Pozdrawiam serdecznie
Lech Dębski
//]]>