SYNDROM STRESU POURLOPOWEGO? | Instytut Neurolingwistyki
CZAS WAKACJI ZBLIŻA SIĘ DO KOŃCA…
30 August 2023
PODSTAWY HIPNOZY CZY LECHIPNOZA? OSTATNI DZIEN ZNIŻKI!
4 September 2023

SYNDROM STRESU POURLOPOWEGO?

Wakacje już się skończyły a już w poniedziałek dzieci pójdą do szkoły i wróci zwykła szara rutyna… A potem przyjdzie jesień i zima i człowiek zapomni o tym, że miał okazję odpocząć na urlopie…

Psychologowie biznesu
twierdzą, że powrót do pracy po wakacjach może wywołać stres i takie objawy jak: apatia, trudności ze skupieniem uwagi, ospałość, spadek sił witalnych i poczucie braku motywacji. Często dochodzą do tego objawy somatyczne: sztywność karku, ucisk żołądka, ból głowy. Ponadto czujemy się poddenerwowani, rozdrażnieni i ospali, a w skrajnych przypadkach mogą pojawić się nawet objawy depresji.

Dlaczego?

Ponieważ powrót do pracy po wakacjach może być odczuwany jako szok dla organizmu! Opisane objawy są najdotkliwsze, gdy wakacje były za krótkie albo gdy podczas wypoczynku byliśmy zbyt aktywni – dużo zwiedzania, ruchu, sportu, a także imprez i zarwanych nocy. I kiedy nie było czasu na wypoczynek i relaks, to organizm po prostu buntuje się, gdy znów ma wrócić do pracy!

Jak sobie z tym radzić?


Po pierwsze:
pozwól sobie jeszcze trochę pobyć na wakacjach Pewnie masz zrobionych mnóstwo zdjęć, które tkwią gdzieś w pamięci aparatu, pewnie masz jakieś pamiątki z wyjazdu. Zamiast to wszystko chować w czeluściach szaf, pozwól sobie przywołać jeszcze klimat urlopu – obejrzyj uważnie zdjęcia, wybierz te najlepsze i umieść je w zasięgu wzroku – chociażby na tapecie komputera czy telefonu! Wystaw pamiątki – niech cieszą oczy i przywołują wspomnienia. Twój nieświadomy umysł nie rozróżnia, czy coś jest tylko wspomnieniem – ponieważ uczucia zawsze pojawiają się tutaj i teraz!

Po drugie:
pozwól zająć sobie głowę czymś interesującym. Teraz to najlepszy czas, żeby znaleźć sobie jakieś hobby (albo wrócić do tego, które odeszło w zapomnienie na czas urlopu) albo zdecydować się na naukę czegoś nowego, bo nic tak nie dodaje chęci do życia, jak właśnie zainteresowania, pasje i możliwość rozwoju. Dzięki temu też dbasz o swój umysł i mózg, które potrzebują nowych bodźców, żeby móc efektywnie działać.

Po trzecie:
znajdź swoje własne sposoby na relaks i odprężenie. Pamiętaj, że syndrom stresu pourlopowegopojawia się przede wszystkim właśnie dlatego, że Twoje ciało domaga się więcej odpoczynku. I nie chodzi tutaj tylko o możliwość wyspania się (optymalna ilość godzin snu w nocy to 8!) ale też o umiejętność szybkiego „resetu” , w czasie dnia, który pomaga nabrać nowej energii. Niestety, w naszej kulturze nie obowiązuje zwyczaj sjesty, a drzemki są raczej niemile widziane w wielu firmach (zwłaszcza te za biurkiem), więc warto znać inne sposoby na odprężenie umysłu.

Jeżeli chcesz je poznać zapraszamy na szkolenie online “TRENING ZARZĄDZANIA MYŚLAMI w trakcie którego nauczysz się umiejętności zarządzania swoimi myślami i kierowania ich w stronę pozytywności.

Taki trening dla Twoje umysłu daje szereg ważnych efektów:

Po pierwsze: daje umiejętność zarządzania swoimi myślami i kierowania ich w określonym kierunku. To jest niezwykle ważne, gdy uświadomimy sobie, że ludzki umysł każdego dnia produkuje setki tysięcy myśli, a każda z nich wpływa na emocje. Jeżeli nie potrafisz tym zarządzać to jest tak, jakby mieć w swoim umyśle tysiące chmur, które przemieszczają się tak jak im się podoba i nie pozwalają nawet ujrzeć pogodnego nieba.

Po drugie: umiejętność pozytywnego myślenia pozwala w efekcie czuć się po prostu dobrze, mieć pogodny nastrój i z optymizmem patrzeć na swoje życie. Taki stan emocjonalny pozwala skuteczniej radzić sobie ze wszystkim problemami, a jednocześnie sprawia, że potrafimy się cieszyć małymi drobiazgami – słonecznym niebem, pięknym kwiatem czy pyszną herbatą, których nie potrafimy nawet zauważyć, gdy jesteśmy przytłoczeni negatywnymi emocjami.

Po trzecie: kiedy już umiesz myśleć pozytywnie, to z ciała znikają objawy ciągłego stresu – w tym uczucie napięcia i związane z tym dolegliwości, np. bóle głowy, kręgosłupa lub bezsenność i po prostu czujesz się lepiej.

Po czwarte: sprawia, że w efekcie stajesz się bardziej zrównoważoną osobą, która samą swoją obecnością wnosi do życia innych ludzi, a także wszystkiego wokół, same dobre rzeczy – w tym uśmiech, wysoką energię, światło czy szczęście – rożnie ludzie określają to coś, ale zawsze to sprawia, że wszystko wokół staje się lepsze 🙂

Ps. Warto zarezerwować swoje miejsce już teraz żeby wziąć udział w tym szkoleniu w najlepszej cenie 🙂

//]]>