ZMIANA MOŻE BYĆ SZYBKA I TRWAŁA (LAST MINUTE) | Instytut Neurolingwistyki

ZMIANA MOŻE BYĆ SZYBKA I TRWAŁA (LAST MINUTE)

JAK WEJŚĆ NA MISTRZOWSKI POZIOM
4 November 2021
LEPIEJ SIĘ KŁÓCIĆ CZY NEGOCJOWAĆ ? LAST MINUTE !
12 November 2021

ZMIANA MOŻE BYĆ SZYBKA I TRWAŁA (LAST MINUTE)

„Ta zmiana zaszła zbyt szybko” powiedział niedawno uczestnik szkolenia obserwując przeprowadzona przeze mnie demonstrację.

„Tak? I co z tego wynika?” odpowiedziałem.

„To znaczy że nie będzie trwała” odpowiedział z dużą pewnością siebie, tym samym pokazując mi kompletną strukturę ograniczającego przekonania w swoim umyśle.

Struktura ta nosi dumną nazwę „równoważnik kompleksowy” i ma postać „X znaczy Y”. W tym przypadku „jeśli zmiana była szybka to znaczy że nie będzie trwała”. Wiele ograniczających przekonań ma taką postać

„Jak wszystko w moim życiu idzie dobrze to znaczy że zaraz coś się zepsuje”

„Jeśli popełnię błąd to znaczy że jestem do niczego”

„Jeżeli moje dzieci nie są doskonałe to znaczy że jestem złym rodzicem”.

Zapewne bez większego wysiłku znajdziesz wiele przekonań które ograniczają życie Twoje lub innych.

Zazwyczaj przekonania jest trudno zmieniać. Stanowią jeden z filtrów przez które postrzegamy rzeczywistość i są zaporą odrzucającą sprzeczne z nią informacje. Komuś kto ma niskie poczucie wartości możesz nieustannie mówić komplementy- a i tak nie będzie ich do siebie dopuszczać, pozostając przy swoim przekonaniu.

Co zatem zrobiłem by zachwiać przekonaniem „jeśli zmiana była szybka to znaczy że nie będzie trwała”?

Powiedziałem: „Czy chcesz przez to powiedzieć, że dentyści powinni wiercić w zębach powoli? Ci których znam zazwyczaj pracują szybko i bezboleśnie” i obserwowałem zmiany w wyrazie twarzy uczestnika świadczące o rozpadzie lub silnym naruszeniu jego przekonania.

Było to zastosowanie metafory (analogii), jednego z wzorców konwersacyjnej zmiany przekonań zwanych jako Sleight of Mouth.

Mogłem powiedzieć coś innego. Mogłem powiedzieć „trwałość zmiany nie zależy od tego, czy zachodzi szybko czy powoli, tylko od tego, czy zaangażowany jest nieświadomy umysł” (Inna przyczyna dla Y). Albo powiedzieć „Bardzo szybko doszedłeś do tego wniosku. Czy znaczy to że jest nietrwały?” (Zwrotne skierowanie X przeciw sobie). Albo skorzystać z każdego z 18 różnych wzorców konwersacyjnej zmiany przekonań.

Jeśli chcesz poznać i przetrenować je wszystkie, a masz już za sobą szkolenie NLP Practitioner, to zapraszamy Cię na kolejny poziom Twojego rozwoju: trening NLP Master Practitioner.

Dzisiaj już ostatni dzień ceny promocyjnej, a następny taki trening odbędzie się dopiero za rok, więc skorzystaj z tej okazji!

//]]>